Otwarcie Karpackiej Troi pod koniec czerwca

Aż trzy dni będzie trwało uroczyste otwarcie Skansenu Archeologicznego Karpacka Troja w Trzcinicy. Najważniejszą częścią zaplanowanej na 24-26 czerwca imprezy będzie festyn archeologiczny, w którym wezmą udział rekonstruktorzy dawnych rzemiosł i członkowie bractw rycerskich z całej Polski.

Otwarcie Karpackiej Troi – placówki muzealnej, która jako pierwsza w Polsce ma łączyć walory tradycyjnego skansenu archeologicznego z nowoczesnym i przyjaznym turystom pawilonem wystawowym – planowane było na początek lipca 2010 r. Zamierzenia pokrzyżowała powódź, która nawiedziła południowe rejony kraju w czerwcu 2010 r., dotkliwie niszcząc należący do skansenu teren parku archeologicznego. Odbudowę obiektu ukończono z końcem zeszłego roku, co pozwoliło na rozpoczęcie prac przy montażu ekspozycji i wyposażaniu obiektu. Potrwają one do czerwca 2011 r., a pierwsi turyści będą mogli odwiedzić Karpacką Troję niemal dokładnie w rok po powodzi.

Festiwal archeologiczny, który skansen zamierza organizować corocznie, nie będzie jedyną atrakcją otwarcia. Trwają obecnie ostatnie ustalenia dotyczące programu imprezy, który różnić się będzie nieco od programu przygotowanego na lipiec 2010 r. Szykowana jest m.in. specjalna niespodzianka, dzięki której otwarcie Karpackiej Troi ma na długo zapaść w pamięć. Szczegóły programu znane będą do końca lutego, jednak już teraz organizatorzy zapewniają, że dokładają wszelkich starań, aby niezależnie od wieku, każdy turysta, który odwiedzi w tych dniach Skansen, spędził w Karpackiej Troi wyjątkowe chwile.

Skansen znajduje się na jednym z najciekawszych stanowisk archeologicznych w Polsce. W Trzcinicy odkryto pozostałości dużego grodziska, które powstało ponad cztery tysiące lat temu, w początkach epoki brązu. Istniało ono przez kilkaset lat i było nie tylko starsze, ale też większe od słynnego Biskupina. Trochę ponad 1200 lat temu – już we wczesnym średniowieczu – walory dawnych wałów docenili Słowianie, którzy stworzyli w Trzcinicy jeden z największych grodów na ziemiach polskich. Spłonął w niezbyt jasnych okolicznościach na początku XI w. Skansen Karpacka Troja pozwala poznać domy, fortyfikacje i wyroby zarówno ludności z epoki brązu jak i wczesnośredniowiecznych Słowian.

~ - autor: Wojciech Pastuszka w dniu 11.02.2011.

Jedna odpowiedź to “Otwarcie Karpackiej Troi pod koniec czerwca”

  1. […] Czytaj dalej w Archeowieściach / http://www.karpackatroja.pl/ Number of Views :2 Leave a comment | Trackback No comments yet. […]

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

 
%d blogerów lubi to: