Mały książę z Mirocina

Bogato wyposażony grobowiec niszowy sprzed 5 tysięcy lat odkryli archeolodzy w Mirocinie na Podkarpaciu podczas wykopalisk związanych z budową autostrady A4.

W jego wnętrzu badacze z Fundacji Rzeszowskiego Ośrodka Archeologicznego znaleźli aż 7 glinianych naczyń, 20 miedzianych elementów stroju zmarłego, kamienne narzędzia oraz skupisko krzemiennych grotów strzał, które wskazuje na to, że zmarłego pochowano z wypełnionym pociskami kołczanem.

Badacze przypisują znalezisko kulturze ceramiki sznurowej. Prof. Jan Machnik z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Rzeszowskiego określił odkrycie mianem „małego księcia z Mirocina”. Archeolodzy podkreślają, że odkryte przedmioty są identyczne z tymi, które znaleziono niedawno w grobowcu w Szczytnej. Możliwe, że osoby pochowane w obu tych miejscach należały do tej samej rodziny.

– Koncepcja funkcjonowania lokalnej dynastii przed 5 tysiącami lat jest bardzo prawdopodobna – ocenia archeolog Jerzy Okoński na łamach portalu Nowiny24.

Znalezione zabytki wskazują na szerokie kontakty prehistorycznych mieszkańców Podkarpacia. Jedno z naczyń jest znad środkowego Dniepru, inne z okolic Sandomierza. Miedziane ozdoby dowodzą zaś sporego bogactwa domniemanej lokalnej dynastii.

Więcej w Nowiny24.

~ - autor: Wojciech Pastuszka w dniu 9.02.2011.

Komentarzy 5 to “Mały książę z Mirocina”

 1. Interesujące wykopalisko i interpretacja… Niestety nie uważam, że Pan w filmie zaciekawi kogoś z poza kręgu naukowego swoją wypowiedzią… (PW)

 2. @wodolot
  Mnie tam zaciekawił :)

 3. Nie każdy musi umieć gadać do kamery – a materiał pierwsza klasa

 4. To znaleziska naprawdę bardzo ciekawe.

  „Archeolodzy podkreślają, że odkryte przedmioty są identyczne z tymi, które znaleziono niedawno w grobowcu w Szczytnej. Możliwe, że osoby pochowane w obu tych miejscach należały do tej samej rodziny. ”

  Wypadałoby przeprowadzić odpowiednie badania. Podobieństwo przedmiotów to zaskakujący sposób dochodzenia pokrewieństwa, słyszałem o podobieństwie morfologicznym szczątków, ale żeby temu służyły przedmioty, to nowość.

  Poza badaniami DNA, może warto dla tych z Mirocin i tych ze Szczytnej zrobić badania C-14? Rozbieżność wyników wykluczyłaby pokrewieństwo. Jeśli się takich badań nie planuje, lepiej z takimi rewelacjami się nie wychylać.

  Jeśli zaś planuje się badania DNA należy to przewidzieć na etapie eksploracji, po to, aby właściwie zebrać próbki.

  Miejmy nadzieję, że za hipotezą pójdą czyny i nie było to takie sobie luźne teoretyzowania na potrzeby podniesienia wagi odkrycia.

 5. tu masz rację, bez szczegółowych badań można wszystko sobie dopasować i gdybać do bólu, ale kto ma te badania zrobić? wielkie znalezisko a tu amatorszczyzna z poprzednich wieków, jak np. genetycy z sądownictwa, juz o aparaturze nie wspominając, a ile tych odkryć ostatnio było i żadnego szczegółowo nie zbadano

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s