Największy niedźwiedź świata

Aż 1600 kg ważył największy niedźwiedź świata – twierdzą paleontolodzy, którzy przebadali znalezione w latach 30. ubiegłego wieku kości południowoamerykańskiego niedźwiedzia krótkopyskiego (Arctotherium angustidens).

Na jego szczątki natrafiono w mieście La Plata niedaleko stolicy Argentyny Buenos Aires podczas budowy szpitala. Blaine Schubert z Uniwersytetu Stanu Tennessee w Johnson City oraz Argentyńczyk Leopoldo Soibelzon oszacowali teraz wielkość i wagę całego zwierzęcia w oparciu o zachowane kości kończyn, w tym ramienną, która jest prawie tak duża jak u słoni.

Okazało się, że niedźwiedź z Argentyny deklasuje wszystkich swoich krewniaków. Za największego uchodził dotąd wymarły już niedźwiedź krótkopyski z Ameryki Północnej, ale osiągał on najwyżej trochę ponad 1100 kg. Największy niedźwiedź odnotowany w czasach historycznych to polarny przedstawiciel tych zwierząt zastrzelony na Alasce w XIX w., któremu do pełnej tony zabrakło dwóch kilogramów.

Gigant z Południowej Ameryki żył od 2 mln lat temu do 500 tys. lat temu. Był wówczas największym drapieżnikiem na tym kontynencie.

Wyniki analiz ukazały się w „Journal of Paleontology”.

Soibelzon, L., & Schubert, B. (2011). The Largest Known Bear, Arctotherium angustidens, from the Early Pleistocene Pampean Region of Argentina: With a Discussion of Size and Diet Trends in Bears Journal of Paleontology, 85 (1), 69-75 DOI: 10.1666/10-037.1

Łatwiej dostępny tekst z ilustracjami znajdziecie m.in. w National Geographic.

~ - autor: Wojciech Pastuszka w dniu 6.02.2011.

Komentarze 4 to “Największy niedźwiedź świata”

 1. Ten jest wyjątkowo duży…

 2. Czy na pewno takie rozmiary osiagnely jako drapieznik?
  Niedzwiedzie sa wszyskozerne – pytanie na co polowaly takie olbrzymy, co laczy sie z duzymi wydatkami energetycznymi przy kazdym polowaniu? Moze byla to linia bardziej roslinozerna, nie gardzaca miesem ale nie jako podstawowym pokarmem?
  Co do niedzwiedzia krotkopyskiego, to czytam, ze byl on raczej wyspecjalizownym drapiezca (polowanie na karibu) co wywnioskowano na podstawie analizy kolagenowej kosci wskazujacej na wyrazna miesozernosc. Z tym, ze przecietna waga okolo 700 kg.

  • zwrocilem uwage, ze tego giganta rowniez zidentyfikowano jako niedzwiedza krotkopyskiego, a nie jakis odreby gatunek. Czyli jednak raczej rowniez miesozerca – wraca pytanie co jadl? Stad karibu nie bylo w tamtych okolicach.
   Moze znaczne rozmiary umozliwialy polowanie na leniwce olbrzymie?

   • Jest wiele gatunków niedźwiedzi krótkopyskich i ten jest odrębny. Co więcej niedźwiedzie krótkopyskie z A. Północnej i A. Południowej to odrębne rodzaje.

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

 
%d blogerów lubi to: