Polscy archeolodzy w Egipcie są na razie bezpieczni

W Egipcie przebywa ok. 50 archeologów z Polski. Na razie są bezpieczni, nie ma powodu, żeby zarządzać ewakuację – poinformował PAP dyrektor Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW prof. Piotr Bieliński.

– Na razie archeolodzy są bezpieczni. Nie przewidujemy ewakuacji. Przebywają w miejscach oddalonych od stolicy, gdzie nie odbywają się żadne manifestacje, nie są niczym zagrożeni – powiedział Bieliński. Zastrzegł jednak, że to, czy zostanie zarządzona ewakuacja, zależy od rozwoju sytuacji. – Na razie jeszcze żaden kraj nie ewakuował stamtąd archeologów – zauważył.

– W tej chwili w Egipcie pracują dwie nasze misje archeologiczne: misja w Deir el-Bahari w Tebach Zachodnich, gdzie jest świątynia bogini Hatszepsut, oraz druga misja – jeszcze dalej – na południowo-wschodnich rubieżach Egiptu, z dala od wielkich miast, w miejscowości Berenika – wyjaśnił w rozmowie z PAP kierownik Zakładu Archeologii Śródziemnomorskiej Polskiej Akademii Nauk prof. Karol Myśliwiec. – Obie misje są bezpieczne. Miejsca te nie są centrami rozruchów – zaznaczył.

– Teby są miejscem bardzo archeologicznym, gdzie każdy mieszkaniec jest w turystyce. Powiedziałbym, że tam istnieje swoista symbioza pomiędzy archeologami a mieszkańcami. Nie ma mowy, żeby tam doszło do jakiegoś aktu przemocy przeciw archeologom – ocenił badacz.

Druga misja prowadzona jest w Berenike, na samym południu Egiptu. – Badania prowadzone są w pobliżu małej wioski, gdzie przecież nikt nie będzie niszczył dochodu, jakim jest jedyna działająca tam misja archeologiczna. Myślę więc, że te akurat dwie misje nie są w najmniejszym stopniu zagrożone wypadkami – powiedział prof. Myśliwiec.

W ciągu najbliższych kilku dni ma rozpocząć się także misja w Dahla. Ma w niej uczestniczyć czterech polskich badaczy. Są już w drodze na miejsce.

– Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej Uniwersytetu Warszawskiego znajduje się w części Kairu nazywanej Heliopolis, czyli Nowy Kair. To nie jest miejsce położone w centrum – zaznaczył Myśliwiec. Przyznał, że gdyby miało dojść do utrzymania się niebezpiecznej sytuacji w mieście, to fale grabieży czy agresji mogłyby się skierować przeciw polskim archeologom, którzy są tam obcokrajowcami. – Nie ma mowy, żeby oni, jako przedstawiciele Polski, mieli ulec specjalnym sankcjom czy prześladowaniom. Trzeba być jednak bardzo ostrożnym – zastrzegł.

– Prosiliśmy kolegów, którzy prowadzą w Kairze badania biblioteczne, żeby się zastanowili, czy chcą wrócić. Kto chciał, to wrócił, np. dzisiejszym samolotem – poinformował prof. Bieliński. Według niego, w stolicy Egiptu zostało jeszcze trochę polskich studentów i stypendystów.

Niektórzy archeolodzy powrócą do Polski 12 lutego. Bieliński zaznacza jednak, że jest to powrót planowy, wynikający z zakończenia misji. Zaprzecza, że ma to związek z zamknięciem banków w Egipcie i brakiem gotówki na prowadzenie badań. Przyznaje jednak, że brak możliwości podjęcia pieniędzy może być dla archeologów poważnym utrudnieniem. – Opracowujemy już sposoby dostarczenia im gotówki – podkreśla.

Na razie wstrzymano wyjazdy kolejnych archeologów na misje do Egiptu. Bieliński i Myśliwiec zgadzają się jednak, że nie ma to związku z niebezpieczeństwem grożącym badaczom na misjach, lecz wynika z trudności, jakie mieliby z dojazdem na miejsce badań.

Tekst pochodzi z serwisu Nauka w Polsce.

~ - autor: Wojciech Pastuszka w dniu 2.02.2011.

Jedna odpowiedź to “Polscy archeolodzy w Egipcie są na razie bezpieczni”

  1. jak dla mnie nazbyt optymistyczne, odnoszę wrażenie że nie demokraci są siłą napędową rozruchów, ale islamiści, a dla nich „symbioza” czy „źródła utrzymania” są najmniej ważnymi z motywacji.
    z drugiej strony, obecność archeologów i ich normalna praca, da siłę zwykłym Egipcjanom do oporu przeciwko ekstremistom.

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

 
%d blogerów lubi to: