Rabunki w Egipcie. Skarby z grobowca Tutanchamona wśród zniszczonych zabytków

Jak początkowo donosił Reuters, podczas piątkowych demonstracji w Kairze, rabusie włamali się do Muzeum Egipskiego i zniszczyli dwie mumie. Okazuje się jednak, że zniszczenia są bardziej rozległe. Doktor Zahi Hawass, od poniedziałku pełniący funkcję ministra ds. zabytków w nowym egipskim rządzie, poinformował na swoim blogu, że w piątek do muzeum wdarło się około tysiąca ludzi.

Na szczęście tłum ten spustoszył głównie sklepik z pamiątkami, który najpewniej uznano za część wystawy i mało kto zapuścił się w głąb budynku. Dużo większe zniszczenia są efektem rabunkowego rajdu 10 osób, które dostały się do muzeum przez szklany dach. Kiedy bandyci nie znaleźli złota, zdewastowali 13 gablot w dziale Epoki Później i ich zawartość wyrzucili na ziemię. Następnie skierowali się w poszukiwaniu łupów do galerii Tutanchamona, gdzie zniszczyli statuetkę władcy na panterze oraz polującego faraona na czółnie. Rozrzucone na podłodze zniszczone zabytki pokazała telewizja Al Jazeera. Oglądając relację można zidentyfikować kolejne zniszczone artefakty, jak złoty wachlarz Tutanchamona, rzeźby przedstawiające życie codziennie w Środkowym Państwie, zniszczone figury modelu armii Mehsetiego, model łodzi rzecznej, brązową statuetkę boga Apisa w postaci byka, alabastrową wazę i fajansową biżuterię.

W wypowiedzi dla CNN Hawass potwierdził oficjalnie zniszczenie dwóch mumii, którym bandyci oderwali głowy, oraz zniszczenie jednej statuetki faraona. Dyrektor Muzeum Wafaa el-Saddik, w wywiadzie dla Zeit Online, donosi zaś o kradzieży paru drobnych przedmiotów.

Zdaniem Hawassa większość zniszczonych zabytków najpewniej uda się odrestaurować.

Niestety muzeum w Kairze nie było jedynym celem rabusiów. W swojej relacji doktor Hawass informuje o tragicznej sytuacji w jakiej znalazły się Muzeum Koptów, Narodowe Muzeum w Aleksandrii, Muzeum Królewskiej Biżuterii i Muzeum El Manial. Uzbrojona grupa bandytów wdarła się także do miejsca, gdzie przechowywane były antyki z Narodowego Muzeum w Port Said, okradziono również magazyn muzealny koło Ismailli. Abu Sir, gdzie do tej pory pracowali czescy archeolodzy, pozostawiono niestrzeżone. Doktor nie ma wiadomości o sytuacji w Sakkarze, ale jest w stały kontakcie z inspektorami w Dahszur oraz Memfis.

Poruszający jest jednak fakt, że Egipcjanie bronią swojego dziedzictwa. Dziewięciu złodziei z piątkowej kradzieży w Muzeum Kairskim zostało złapanych przez policję turystyczną oraz studentów. Świat obiegło również zdjęcie przedstawiające żywy łańcuch utworzony w celu chronienia muzeum. Jak donosi PAP, do dnia dzisiejszego zatrzymano około 50 złodziei, a na dachu muzeum umieszczono snajperów. Z kolei w Karnaku mieszkańcy ochronili świątynie przed rabunkiem, a pojmanych i rozbrojonych napastników przekazali wojsku.

Relacja dr Hawassa, wywiad w CNN , wywiad z Wafaa el-Saddik
Zdjęcia z Al Jazeery w porównaniu z pierwotnym wyglądem zabytków

Tekst: J.C, redakcja: W.P.

~ - autor: Julia M. Chyla w dniu 1.02.2011.

Komentarzy 13 to “Rabunki w Egipcie. Skarby z grobowca Tutanchamona wśród zniszczonych zabytków”

 1. Które mumie uszkodzono?

 2. Niestety, nie podano.

  • Podano:
   „Sugeruje to, że dwie mumie wymienione przez dr Zahi Hawassa, pozbawione głowy oraz poważnie uszkodzony mogą być mumiami Yuya i Tjuya.”

   Tłumaczenie, moje nieudolne.

   • Prawdopodobnie to nie te mumie:
    „According to Egyptologist Aidan Dodson, the damaged mummies are very unlikely to be Yuya and Tjuya. Both mummies were inside their coffins.”

   • Powtarzam, nie podano. To, że ktoś próbuje zgadywać, nie oznacza, że podano, co to za mumie.

    • Znalazłem zdjęcie przedstawiające te dwie uszkodzone mumie, a raczej ich głowy i fragmenty kości:
     http://www.overoll.com/Content/Egypts-Human-Chain-The-Race-to-Save-the-Mummies-/2011/2/1/472655.news

     Wygląda na to, że to nie Juja i Tuja. Zniszczono niezidentyfikowane ciała, ale kto wie, być może należały do kogoś z rodziny królewskiej. To bardzo przykre.

     • A jednak wystarczyło trochę poszukać. Rzeczywiście to nie Juja i Tuja.
      Jedna z tych zniszczonych mumii to młody książe z grobu Amenhotepa II. Oto dowód:

      • To na pewno nie książę z grobu Amenhotepa II, gdyż jego mumia ma charakterystyczny lok młodości i dziurę w klatce piersiowej. W pierwszej chwili też tak pomyślałem, ale po bliższym przyjrzeniu widać, że to nie on. Ktoś na facebooku sugeruje, że jest to mumia ptolemejska…

 3. Generalnie nie dokonano jakiś ogromnych zniszczeń i rabunków.

  Nie wiem czy to nie jest rabunek polityczny.

  Pozycja Hawassa może być zagrożona. Dzierżył on do tej pory przeogromną władzę. Obecnie został ministrem w nowym rządzie Marabuka.

  Marabukowi może być na rękę aby do takich wandalizmów i incydentów dochodziło, co by legitymizowało rozwiązania siłowe.

  „Weśta porzbijajta porę gablot, splądrujcie coś tam mniej ważnego – aby były argumenty. Cel osiągnięto. Koniec Mubbaraka może być też końcem Hawassa.

  Tak czy inaczej, sytuacja nie jest ciekawa, stawia też pod znakiem zapytania nasze misje w Egipcie. Pomniejsze muzea oraz stanowiska archeologiczne pozbawione ochrony mogą być też łatwym łupem.

 4. Tu jest analiza zniszczeń na podstawie materiałów filmowych stacji AlJazeera:

  http://hyperallergic.com/17815/egyptian-museum-damage/

  -Marcin Jaworski

 5. A która rewolucja nie niesie ze sobą spustoszeń na ogromna skalę? Naitssabes może mieć rację.

 6. […] Czytaj też Rabunki w Egipcie. Skarby z grobowca Tutanchamona wśród zniszczonych zabytków. […]

 7. […] tygodnie temu do Muzeum Egipskiego wdarła się grupa rabusiów, którzy wykorzystali zamieszanie związane z rozruchami przeciwko prezydentowi Hosniemu […]

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s