Padł kolejny mit dotyczący neandertalczyków

Jedną z najbardziej charakterystycznych cech neandertalczyków jest ich bardzo szeroki nos. Od ponad stu lat twierdzono, że miał on wraz z dużo większymi zatokami przynosowymi umożliwiać neandertalczykom ogrzewanie wdychanego zimnego powietrza.

Rekonstrukcja neandertalczyka. Zdjęcie na licencji Creative Commons. Autor: כ.אלון

Zespół pod kierownictwem dr. Todda C. Rae’a z Uniwersytetu Roehampton postanowił sprawdzić, czy rzeczywiście tak jest. Okazało się bowiem, że nikt dotąd nie zrobił dokładnych porównań zatok przynosowych obu gatunków ludzi.

Badacze wzięli do porównań 9 neandertalskich czaszek sprzed ponad 28 tysięcy lat i 4 czaszki Homo sapiens sprzed 1500-300 lat pochodzące ze stanowisk archeologicznych na Litwie. Naukowcy celowo nie wybrali czaszek współczesnych Homo sapiens, gdyż w ich wypadku mogło już dojść do pewnych zmian związanych z powszechnym stosowaniem ogrzewania.

Naukowcy zrobili dwuwymiarowe obrazy wnętrza czaszek za pomocą promieni rentgena i trójwymiarowe skany za pomocą tomografu komputerowego. Przeprowadzone pomiary wykazały, że zatoki przynosowe neandertalczyków rzeczywiście są większe niż u Homo sapiens, ale różnica ta jest proporcjonalna do różnicy w rozmiarze samych czaszek. Inaczej powiedziawszy neandertalczycy mieli większe zatoki, bo mieli większe czaszki.

Badacze wskazują również, że współczesne populacje ludzi (np. Inuici) i zwierząt żyjące na terenach arktycznych nie wykazują przystosowania, które przypisywano neandertalczykom.

Zdaniem naukowców konkluzja wydaje się być oczywista. Szerokie nosy naszych wymarłych kuzynów nie mają nic wspólnego z przystosowaniem do zimnego klimatu, a ich zatoki przynosowe nie różnią się od naszych.

Wyniki badań ukazały się w Journal of Human Evolution.

Rae, T., Koppe, T., & Stringer, C. (2011). The Neanderthal face is not cold adapted Journal of Human Evolution, 60 (2), 234-239 DOI: 10.1016/j.jhevol.2010.10.003

Wśród łatwiej dostępnych materiałów na ten temat polecam tekst w PhysOrg.

~ - autor: Wojciech Pastuszka w dniu 18.01.2011.

Komentarze 4 to “Padł kolejny mit dotyczący neandertalczyków”

  1. „Jedną z najbardziej charakterystycznych cech neandertalczyków jest ich bardzo szeroki nos. Od ponad stu lat twierdzono, że miał on wraz z dużo większymi zatokami przynosowymi umożliwiać neandertalczykom ogrzewanie wdychanego zimnego powietrza.”
    A Afrykanom? Teoria przypomina historię o parze butów, jednym za dużym i jednym za małym, które, odpowiednio, miały się skurczyć i rozciągnąć na deszczu.

    • Ogólnie ta rekonstrukcja uwydatnia cechy troche negroidalne. Mezczyzna przypomina Mulata w trzecim czy czwartym pokoleniu.
      Swoja droga ciekawe jaka byla pigmentacja Neandertalczykow?

  2. Naukowcy zawzięcie obalają mity tworzone przez naukowców, tylko nie wiem po co takie rekonstrukcje, wystarczyłoby zdjęcie Litwina, a na pewno nosa Litwina ;)

  3. Fryzura prosto z lat 80′.

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

 
%d blogerów lubi to: