Polskie sukcesy w Castillo de Huarmey

Bogato wyposażone pochówki z czasów imperium Wari odkryli polscy archeolodzy w Castillo de Huarmey w Peru. Badaniami kierowali dr Miłosz Giersz z Instytutu Archeologii i Ośrodka Badań Prekolumbijskich Uniwersytetu Warszawskiego i z dr Patrycja Prządka-Giersz.

Castillo de Huarmey to duża osada z monumentalnymi budowlami o przeznaczeniu kultowym i administracyjnym założona na północnych rubieżach państwa Wari. Były to już tereny zdominowane przez słynną kulturę Moche, co doskonale widać w odkrytych przez Polaków grobach sprzed grubo ponad tysiąca lat.

Najciekawszy jest pochówek z parą zmumifikowanych nastolatków. W jego wnętrzu badacze odkryli m.in. pięć bogato zdobionych i doskonale zachowanych tkanin. Oprócz nich przy zmarłych badacze znaleźli niezwykłe drewniane zausznice z wizerunkiem obejmujących się małp, pięknie tkany pas, przęśliki, igły i warsztat tkacki. Pochówek jest w obrządku pogrzebowym Wari, ale wśród złożonych darów są też wyroby charakterystyczne dla Moche.

Polscy archeolodzy mieli niebywałe szczęście, gdyż znakomitą większość grobów na tym stanowisku już dawno spustoszyli rabusie. Na ślady ich działań nasi badacze natrafili m.in. w mauzoleum ulokowanym we wnętrzu piramidy. Okazało się jednak, że złodzieje nie byli zbyt dokładni. Przy jednym z wyciągniętych przez nich ciał kryła się wielka niespodzianka w postaci srebrnej czarki, która wraz z innymi darami grobowymi leżała w koszyku między nogami zmarłego. To bardzo rzadkie znalezisko, gdyż w czasach Moche i Wari srebra było niewiele i było ono z tego powodu uznawane za dużo cenniejsze od złota.

Więcej o badaniach i zdjęcia w Gazecie Wyborczej.

~ - autor: Wojciech Pastuszka w dniu 17.01.2011.

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s