Ciekawe odkrycia w klasztorze Bożogrobców w Miechowie

Butelkę wypełnioną dokumentami zapewne z początku II wojny światowej oraz kilkadziesiąt średniowiecznych monet znaleźli archeolodzy na terenie budynków klasztornych Bożogrobców w Miechowie (Małopolska). W kaplicy Grobu Bożego zidentyfikowali zaś kryptę, w której znajduje się szkielet.

Badania wykopaliskowe na terenie budynków rozpoczęto w związku z rewitalizacją kompleksu m.in. do celów wystawienniczych – powstanie tutaj muzeum prezentujące dzieje mnichów zamieszkujących dawny klasztor.

Badaczy zaskoczyła duża liczba odkrytych monet średniowiecznych – w sumie 42 sztuki. – Znaleźliśmy bilon datowany od czasów Władysława Łokietka, Kazimierza Wielkiego aż po panowanie Kazimierza Jagiellończyka – mówi archeolog Paweł Micyk, kierownik prac archeologicznych.

Wykopaliska odsłoniły również w krużgankach niewidoczne fundamenty pierwszego klasztoru z XIII-XIV wieku.

Pośród rumoszu archeolodzy znaleźli butelkę wypełnioną drukami.

– Wewnątrz znajdują się dokumenty odnoszące się zapewne do kampanii wrześniowej. Prawdopodobnie ukryli je żołnierze z jednego z pułków wycofującej się Armii Kraków – wyjaśnia Micyk. – Świadczą o tym fragmenty tekstów prześwitujące przez butelkę – np. kwit z datą 1939 – dodaje archeolog.

Butelka znajduje się obecnie w komorze dezynfekcyjnej w Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie. W najbliższych tygodniach dokumenty zostaną wyciągnięte i zakonserwowane.

– Kilka lat temu przeprowadziliśmy badania geomagnetyczne w głównej kaplicy klasztoru, które wykazały, że pod posadzką znajduje się krypta. W zeszłym roku wykonaliśmy odwiert i na głębokości ok. 70 cm natrafiliśmy na jej strop. Następnie wprowadzaliśmy do środka mikrokamerę, która zarejestrowała szkielet – mówi kierownik badań.

To jedyna krypta w kaplicy Grobu Bożego, czyli w najważniejszym miejscu na terenie dawnego klasztoru Bożogrobców. Zdaniem odkrywców, może być to miejsce ostatniego spoczynku Jaksy – który w XII wieku sprowadził Bożogrobców z Jerozolimy do Miechowa. Nie można jednak wykluczyć, że jest to pochówek Samuela Nakielskiego (Miechovia) lub fundatora kaplicy Tomasza Bylicy z Olkusza. Kaplica pochodzi z XVI wieku, lecz w źródłach historycznych podano, że jej początki sięgają XII wieku.

Artykuł pochodzi z serwisu Nauka w Polsce.

~ - autor: Wojciech Pastuszka w dniu 17.01.2011.

Komentarze 3 to “Ciekawe odkrycia w klasztorze Bożogrobców w Miechowie”

  1. Od przybytku głowa nie boli.

  2. Kilka tygodni temu było o tym w programie „Było… nie minęło”. Nie żebym krytykował, wspominam tylko, by ewentualne zainteresowane tematem osoby mogły zobaczyć dość ciekawy materiał filmowy z tychże wykopalisk. Znajduje się on pod tym adresem:
    http://www.tvp.pl/historia/magazyny-historyczne/bylo-nie-minelo/wideo/co-zawiera-butelka-z-miechowa/3323544

  3. […] 50 dokumentów z okresu II wojny światowej znajdowało się w butelce znalezionej w czasie wykopalisk w klasztorze Bożogrobców w Miechowie (Małopolskie). Butelkę otwarto komisyjnie 4 lutego w Muzeum Wojska Polskiego w […]

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

 
%d blogerów lubi to: