O błędnej depeszy, ubraniach i genach wszy

Co prawda o badaniach tych informowałem już blisko rok temu, więc gdy ukazał się recenzowany artykuł, to postanowiłem nie wspominać o nim. Jednak depesza PAP, która pojawiła się dziś rano, spowodowała, że postanowiłem napisać krótką notkę.

Chodzi o badania genetyczne wszy. Szacując kiedy powstała tzw. wesz odzieżowa badacze stwierdzili, że ludzie zaczęli nosić ubrania najpewniej około 170 tys. lat temu (kilka miesięcy temu ten sam zespół podawał jeszcze na konferencjach datę 190 tys. lat, ale do publikacji recenzowanej najwyraźniej podszedł ostrożniej).

PAP prezentując odkrycie napisał, że naukowcy znaleźli wesz. No cóż, nikt żadnej starej wszy odzieżowej nie znalazł. Całe badania polegały na analizowaniu DNA współczesnych wszy głowowych i odzieżowych, by określić moment wydzielenia się tych drugich. Niestety, podana przez PAP wersja właśnie rozchodzi się po całym polskim internecie. Na Onecie jest już np. na głównej stronie.

Toups, M., Kitchen, A., Light, J., & Reed, D. (2010). Origin of Clothing Lice Indicates Early Clothing Use by Anatomically Modern Humans in Africa Molecular Biology and Evolution, 28 (1), 29-32 DOI: 10.1093/molbev/msq234

~ - autor: Wojciech Pastuszka w dniu 9.01.2011.

Jedna odpowiedź to “O błędnej depeszy, ubraniach i genach wszy”

  1. […] This post was mentioned on Twitter by ResearchBlogs Polish. ResearchBlogs Polish said: O błędnej depeszy, ubraniach i genach wszy http://goo.gl/fb/99wrw […]

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

 
%d blogerów lubi to: