W Poznaniu odkryto resztki romańskiego kościoła

Fundamenty zbudowane z potężnych głazów znaleźli archeolodzy pod gotyckim kościołem Najświętszej Marii Panny na Ostrowie Tumskim. Zdaniem kierującej badaniami prof. Hanny Kóčki-Krenz są to pozostałości romańskiej świątyni zbudowanej prawdopodobnie w końcu XIII w.

Ostrów_Tumski_Poznań_RB1

Na pierwszym planie XV-wieczny kościół Najświętszej Maryi Panny w Poznaniu. Zdjęcie na licencji Creative Commons. Autor: Radomil

Archeolodzy natknęli się również na resztki cegieł, które w ocenie prof. Kóčki-Krenz mogą świadczyć o tym, że kościół miał już elementy ceglane.

Podczas badań archeolodzy znaleźli również około 10 pochówków w resztkach trumien z XVII-XVIII w., których się nie spodziewali, a także cały poziom stłuczki ceglanej z gotyckimi elementami i pozostałości głębokich wkopów.

Badania miały na celu sprawdzenie dokąd prowadzi przejście ze znalezionej niedaleko kościoła Najświętszej Marii Panny tzw. kaplicy Dobrawy. Niestety, choć archeolodzy zeszli pod posadzkę na głębokość odpowiadającą warstwie kaplicy Dobrawy, to nie odkryli żadnych pozostałości z tego samego okresu.

– Widać, że we wnętrzu kościoła dochodziło wielokrotnie do głębokich ingerencji, które zniszczyły to, co zachowało się tu z okresu przedromańskiego – mówi poznańska archeolog cytowana w „Gazecie Wyborczej”. Profesor planuje kontynuować badania, ale nie ma pewności, czy dostanie na nie zgodę od strony kościelnej.

Więcej w Gazecie Wyborczej.

~ - autor: Wojciech Pastuszka w dniu 7.01.2011.

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

 
%d blogerów lubi to: