Polacy przebadają starożytne sudańskie fortece

Rozpoznanie ufortyfikowanych założeń architektonicznych pomiędzy V i VI Kataraktą nilową w środkowym Sudanie – to cel polsko-sudańskiej ekspedycji naukowej „Fortece Sudanu”. Wcześniej nie wykonano tutaj tak szeroko zakrojonego programu badawczego związanego z dziedzictwem historycznym.

Pierwszy sezon działań ekspedycji rozpocznie się 8 stycznia. Organizatorami akcji są Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i Narodowa Korporacja Starożytności i Muzeów w Sudanie.

– W pierwszej kolejności podejmiemy pracę na stanowiskach nieznanych z literatury bądź jedynie w niej wzmiankowanych – wyjaśnia koordynator akcji, Mariusz Drzewiecki z Instytutu Prahistorii UAM.

Do pozyskania informacji na temat stanowisk archeologicznych wykorzystanych zostanie wiele metod, ale z pominięciem badań wykopaliskowych.

Wykonana przez naukowców dokumentacja będzie się składać z galerii zdjęć, szczegółowych planów sytuacyjno-wysokościowy wykonanych przy użyciu Total Station i dokładnych opisów widocznych partii murów – w miarę możliwości z rozwarstwieniem kolejnych etapów budowy. Dane te w połączeniu z dostępnymi zobrazowaniami satelitarnymi będą podstawą dalszych analiz.

W kolejnych sezonach badawczych w ekspedycji, oprócz archeologów, wezmą udział geomorfolodzy, którzy sprawdzą możliwości datowania ufortyfikowanych założeń architektonicznych na podstawie wylewów Nilu.

– Będzie to próba sprzężenia trzech dziedzin nauki. Z jednej strony geomorfolog dokona analizy warstw zakumulowanych w wyniku wylewów, aby podjąć próbę ustalenia sekwencji oraz charakteru wylewów. Jednocześnie w trakcie badań archeologicznych wszystkich założeń, archeolodzy będą szukać śladów wylewów w postaci zniszczeń oraz fazy odbudowy niżej położonych części fortyfikacji – wyjaśnia Mariusz Drzewiecki.

Członkowie ekspedycji wykonają bardzo dokładne pomiary geodezyjne, które będą w każdym przypadku odniesione do współczesnego poziomu Nilu. Dotychczas twierdze z tego rejonu nie mają tak precyzyjnej dokumentacji, a z roku na rok podlegają coraz poważniejszym zniszczeniom.

Archeolodzy będą próbowali znaleźć odpowiedzi na liczne pytania.

– Niezbędne są tu odwołania do źródeł pisanych, w połączeniu z którymi można podjąć próbę analizy systemów administracyjnych, wojskowych tych obszarów na przestrzeni funkcjonowania kolejnych królestw, imperiów, sułtanatów i państw – mówi Mariusz Drzewiecki.

Zadaniem wdrażanego projektu jest również rozwijanie współpracy między polskimi i sudańskimi badaczami. Do udziału w nim zaproszono sudańskich studentów archeologii oraz etnologii. W trakcie trwania fazy terenowej przejdą teoretyczny oraz praktyczny kurs metod badawczych.

Kolejne etapy projektu są planowane na lata 2012 i 2013, ale ich realizacja zależy od możliwości finansowych. Szczegółowe informacje o projekcie dostępne są oficjalnej stronie internetowej: http://sudan.archeo.edu.pl/.

Tekst pochodzi z serwisu Nauka w Polsce.

~ - autor: Wojciech Pastuszka w dniu 7.01.2011.

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

 
%d blogerów lubi to: