Grecka waza z asyryjskiej twierdzy w Izraelu

Wykopaliska w starożytnej twierdzy Tel Qudadi u ujścia rzeki Jarkon do Morza Śródziemnego (obecnie w centrum Tel Awiwu w Izraelu) dają wspaniały przykład starożytnej wersji globalizacji.

Badania prowadzone przez archeologów z Uniwersytetu w Tel Awiwie pozwoliły ustalić czas powstania twierdzy. Okazało się, że dotychczasowe hipotezy, co do jej wieku, okazały się błędne.

Od lat zakładano, że twierdza powstała w X w. p.n.e. za panowania króla Salomona albo w IX w. p.n.e. w wyniku inwestycji królów Judy. Wykopaliska wykazały, że w rzeczywistości pochodzi ona najpewniej z końca VIII w. bądź początków VII w. p.n.e. W tym okresie tereny dzisiejszego Izraela wchodziły w skład Imperium Asyryjskiego i to ono najpewniej stało za zbudowaniem twierdzy.

Najciekawszym znaleziskiem dokonanym w twierdzy jest amfora z greckiej wyspy Lesbos. Zdaniem izraelskich badaczy jest to najstarsza znana amfora pochodząca z tej wyspy. Starszych nie znaleziono nawet na Lesbos.

Naczynie, które służyło zazwyczaj do przewożenia wina albo oliwy, najprawdopodobniej trafiło do Tel Qudadi na pokładzie fenickiego okrętu. Twierdza znajdowała się bowiem na arcyważnym szlaku handlowym, który wiódł z Fenicji do Egiptu wzdłuż wybrzeży Morza Śródziemnego. Na szlaku tym dominowali feniccy żeglarze, a asyryjscy władcy budowli wzdłuż niego fortece, by sprawować nadzór nad intratnym handlem i czerpać z niego korzyści.

Na podstawie komunikatu prasowego Uniwersytetu w Tel Awiwie.

~ - autor: Wojciech Pastuszka w dniu 2.01.2011.

Jedna odpowiedź to “Grecka waza z asyryjskiej twierdzy w Izraelu”

  1. Pomylili się w datowaniu historycznego obiektu, to jak im wierzyć w kwestii prahistorycznych zębów?

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

 
%d blogerów lubi to: