150 ostrakonów z egipskiej świątyni

Zbiór aż 150 ostrakonów pokrytych pismem demotycznym odkryli włoscy archeolodzy podczas wykopalisk w Soknopaiou Nesos (Dime es-Seba) niedaleko jeziora Qarun w Fajum.

Ostrakon pokryty pismem demotycznym ze zbiorów Muzeum w Lipsku. Zdjęcie na licencji Creative Commons. Autor: Einsamer Schütze

Odkrycie pochodzi z czasów rzymskich. Na każdym ostrakonie znajduje się imię kapłana ze świątyni poświęconej bogu Soknopajosowi (częściej zwanemu Sobek). W ocenie badaczy odkryte teksty pozwolą lepiej poznać praktyki religijne i społeczność kapłanów w Egipcie okresu grecko-rzymskiego.

Według dr. Mario Capasso, kierownika włoskiej misji, odkryte ostrakony mogły być przechowywane w świątynia Sokopajosa, skąd wyrzucono je podczas nielegalnych wykopalisk pod koniec XIX w.

Soknopaiou Nesos to jedno z cenniejszych stanowisk z okresu panowania w Egipcie Greków i Rzymian. Pustynny klimat zachował do naszych czasów m.in. liczne papirusy, które stały się niezwykle cennym źródłem dla poznania tamtych czasów. Swój najlepszy okres miejscowość przeżywała w II wieku n.e., gdy przebiegał przez nią ważny szlak handlowy.

Ostrakony to ceramiczne skorupy bądź fragmenty kamieni służące jako materiał piśmienniczy. Używano ich najczęściej w Grecji i Egipcie. Najbardziej znane są z tzw. sądu skorupkowego w Atenach. Tamtejsi obywatele decydowali o wydaleniu któregoś z polityków na 10 lat wypisując jego imię na ostrakonach. Od tej procedury pochodzi słowo ostracyzm.

Na podstawie komunikatu prasowego opublikowanego na stronach Zahi Hawassa, szefa egipskiej Najwyższej Rady Starożytności.

~ - autor: Wojciech Pastuszka w dniu 30.12.2010.

Komentarze 2 to “150 ostrakonów z egipskiej świątyni”

  1. Pisali na tych skorupkach z braku papieru/papirusu/cokolwiek? Znaczy garnek się stłukł to szedł na notatnik? Za wiele to tam jednak nie mogli popisać.
    P.

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s