Co nam zdradziła neandertalska rodzina z El Sidrón?

W wielu serwisach znajdziecie dziś najpewniej informację o odkryciu w Hiszpanii szczątków neandertalskiej rodziny sprzed 49 tys. lat, która padła ofiarą kanibali. Informacja ta nie jest całkiem nowa. O znalezionych w jednym miejscu szczątkach co najmniej 8 neandertalczyków z wyraźnymi śladami, które wskazują na to, że ktoś ich zjadł, naukowcy donosili już w 2006 r. W przypadku najnowszego artykułu o badaniach kości z El Sidrón w Asturii największą nowością są wyniki analiz genetycznych, które dostarczyły nam bardzo ciekawej informacji o neandertalskich rodzinach.

W artykule, który ukazał się w najnowszym numerze PNAS, badacze zajmują się już szczątkami 12 neandertalczyków z El Sidrón (na stanowisku wciąż trwają badania i odkrywane są kolejne kości). Grupę tę tworzy sześciu dorosłych, troje młodocianych, dwoje dzieci (w wieku około 8-9 i 5-6 lat) oraz niemowlak. Ich szczątki leżały w jednym miejscu w głębi jaskini krasowej, gdzie znalazły się w wyniku zawalenia się jej dawnego stropu.

Analizy dobrze zachowanego DNA (czemu sprzyjał chłodny klimat w głębi jaskini oraz bardzo ostre rygory zastosowane podczas wykopalisk, by zapobiec zanieczyszczeniu) wykazały, że wszyscy trzej dorośli mężczyźni mają to samo mitochondrialne DNA. Oznacza to, że najpewniej byli krewniakami. Jednocześnie trzy dorosłe kobiety mają różne mtDNA. W oparciu o wyniki tych badań naukowcy z Hiszpanii i Danii uznają za bardzo prawdopodobne, że neandertalskie rodziny miały charakter patrylokalny, co oznacza, że po zamążpójściu kobieta przyłączała się do rodziny męża.

Badacze stwierdzają też, że odkrycie z El Sidrón wydaje się potwierdzać założenia, że neandertalczycy żyli w grupach liczących około 10 osób.

Lalueza-Fox, C., Rosas, A., Estalrrich, A., Gigli, E., Campos, P., Garcia-Tabernero, A., Garcia-Vargas, S., Sanchez-Quinto, F., Ramirez, O., Civit, S., Bastir, M., Huguet, R., Santamaria, D., P. Gilbert, M., Willerslev, E., & la Rasilla, M. (2010). Genetic evidence for patrilocal mating behavior among Neandertal groups Proceedings of the National Academy of Sciences DOI: 10.1073/pnas.1011553108

Rosas, A., Martinez-Maza, C., Bastir, M., Garcia-Tabernero, A., Lalueza-Fox, C., Huguet, R., Ortiz, J., Julia, R., Soler, V., de Torres, T., Martinez, E., Canaveras, J., Sanchez-Moral, S., Cuezva, S., Lario, J., Santamaria, D., de la Rasilla, M., & Fortea, J. (2006). Paleobiology and comparative morphology of a late Neandertal sample from El Sidron, Asturias, Spain Proceedings of the National Academy of Sciences, 103 (51), 19266-19271 DOI: 10.1073/pnas.0609662104

Oba powyższe artykuły są dostępne dla każdego w pełnych wersjach (po wejściu w abstrakt trzeba znaleźć link do pełnej wersji). Gdybyście jednak szukali materiałów bardziej popularnonaukowych to polecam artykuł z LiveScience, choć nawet ten bardzo przyzwoity serwis skupił się na kanibalizmie, mimo że w tej sprawie nie ma w zasadzie żadnych nowych argumentów w porównaniu z 2006 r.

~ - autor: Wojciech Pastuszka w dniu 23.12.2010.

Komentarzy 8 to “Co nam zdradziła neandertalska rodzina z El Sidrón?”

 1. Ciekawe jak wyglądało pokrewieństwo między osobnikami dorosłymi i młodocianymi?
  Nasuwa się także pytanie czyje ślady zębów odkryto na kościach-zwierzęce czy ludzkie?
  I ostatnia wątpliwość: Dlaczego wszystkie kości były ułożone w jednym miejscu?

  W zależności od tego jak badacze podejdą do tematu ( a jeśli archeolog będzie chciał to udowodni co tylko chce) mogą się pojawić bardzo ciekawe interpretacje i wnioski.

  Mateusz
  http://www.podwodna.wordpress.com

  • To nie były ślady zębów tylko rozdzielania szczątków oraz łamania i miażdżenia kości dla pozyskania szpiku.

   Naukowcy wyodrębnili rodziców trójki dzieci, ale było to oparte na pewnych założeniach. Szczegóły powinny być w zalinkowanych źródłach.

 2. Dzisiejszy świat żyje tylko sensacją i nawet poważni naukowcy ulegają pokusie. To że jakieś szczątki wskazują na to że być może zostały skonsumowane to jeszcze nie powód by wysnuwać tak daleko idące wnioski. 13.10. 1972 roku w wypadku samolotu w Andach ludzie zostali zmuszeni do kanibalizmu by przeżyć. To z najnowszej historii a były plemiona ludzkie które szczególnie były rozsmakowane w kulinariach swego gatunku :-((. To jeden aspekt sprawy a inny to jeśli 9 osób w tym samym czasie zostało zabitych to pewnie wszystkich nie zjedzono, jakoś mało przekonujące są te sensacje , historia nie zna przypadku lodówek w czasach Neandertalczyka. A mięso ludzkie nawet w takiej jaskini po 2 najdalej 3 dniach będzie ulegać rozkładowi. Tak więc raczej jeśli są takie niezbite ślady to może one raczej sugerują jakieś rytualne czynności a nie koniecznie kulinarne jak chcą niektórzy żądni sensacji pseudonaukowcy.

  • A któż powiedział, że zabito ich naraz? Całkowicie hipotetyczna sytuacja: silniejsza grupa pojmała naszych 12 neandertalczyków (nie 9), a następnie zabijali jednego powiedzmy co 2-3 dni i konsumowali.

 3. „Ich szczątki leżały w jednym miejscu w głębi jaskini krasowej, gdzie znalazły się w wyniku zawalenia się jej dawnego stropu.”

  A czy odrzucono mozliwosc wczesniejszego czesciowego zawalenia jaskini, odcinajacego rodzine Neandertalczykow od wyjscia? Wtedy mogliby skonsumowac sie wzajemnie, w miare umierania najslabszych, lub typujac kolejne ofiary? Podobnie jak bywalo z rozbitkami w szalupach ratunkowych.

  • Zdaniem badaczy szczątki „zjedzonych” neandertalczyków wpadły do jaskini razem ze stropem.

   • To nie były ślady zębów tylko rozdzielania szczątków oraz łamania i miażdżenia kości dla pozyskania szpiku.

    Nie czytałem jeszcze pdfów do których są linki ale z samej dyskusji można wyłuskać wie ciekawe informacje:
    -zawalony strop z którym wpadły szczątki|
    – ślady łamania i rozdzielania szczątków

    Wnioski??

 4. „Mroczna tajemnica Neandertalczyków

  Pierwsze informacje o tym horrorze pojawiły się w 1994”

  Klikamy link, to prowadzi nas do „Starozytni ludozercy”.

  Na Onecie juz opisali w powyzszym to, ze szczatki wpadly z „sufitem” do jaskini.
  Daleko Archeowiesciom do sztuki pisania przykuwajacych uwage tytulow ;). „Mroczna tajemnica” , „horror” – az chce sie czytac ;)

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

 
%d blogerów lubi to: