Wrak w Łebie – nowe informacje i galeria zdjęć

Jak już informowałem kilka dni temu, w połowie grudnia patrol Straży Granicznej natrafił na wrak około 50-metrowej długości leżący na wysokości linii brzegowej 5,5 km od Łeby. Drewnianą jednostkę najpewniej odsłonił sztorm. Poinformowani o znalezisku specjaliści z Centralnego Muzeum Morskiego w Gdańsku zajmą się wrakiem w styczniu.

Wrak z Łeby. Więcej zdjęć w galerii na końcu wpisu. Fot. dzięki uprzejmości Morskiego Oddziału Straży Granicznej

Wrak nie jest jednak kompletnie nieznany. Jak informuje Urząd Morski w Słupsku, już w latach 50. ubiegłego wieku odsłaniało go morze. Potem co pewien czas można było zobaczyć fragmenty wraku, ale przeważnie znajdował się pod piaskiem i był trudny do zlokalizowania. W latach 80. morze ponownie odsłoniło wrak na tyle, że można było przeprowadzić oględziny. Ekspertyzy drewna z jakiego został wykonany statek wskazywały, że jest to najpewniej sosna syberyjska. W związku z tym, że resztki konstrukcji kadłuba statku w ocenie pracowników CMM w Gdańsku nie przedstawiały ważniejszego znaczenia archeologicznego nie zostały podjęte działania zabezpieczające i przez kolejne lata wrak spoczywał pod ok. 1,5 m warstwą piasku.

Jak przyznała w rozmowie z PAP Iwona Pomian, kierownik działu badań podwodnych Centralnego Muzeum Morskiego, archeolodzy uznali podczas tamtych badań, że jest to XIX-wieczny kuter rybacki. Jak wyjaśniła Pomian „wskazywały na to wykonane z miedzi nity, których używano w tamtym okresie przy konstrukcji stewy dziobowej”. Jednak morze odsłoniło wówczas jedynie 20-metrową część wraku. Obecnie okazało się, że jest on dużo większy w związku z czym Pomian stwierdziła, że bez wizji lokalnej trudno coś konkretnego o wraku powiedzieć.

Wedle informacji Urzędu Morskiego w Słupsku hipotez na pochodzenie wraku jest wiele, a jedną z nich jest ta, że była to barka służąca do przewozu drewna z okresu międzywojennego. Łeba była znaczącym portem przeładunku drewna, a statki z racji niedostatecznych głębokości były rozładowywane na redzie portu i tym samym nie posiadały portu schronienia, co mogło być przyczyną ich strandowania, czyli wyrzucania przez morze na przybrzeżną mieliznę. Urząd Morski planuje wiosną 2011 r. wydobyć wrak i zainteresować nim muzea.

Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.

~ - autor: Wojciech Pastuszka w dniu 22.12.2010.

Komentarzy 6 to “Wrak w Łebie – nowe informacje i galeria zdjęć”

 1. […] Aktualizacja! – więcej informacji i galeria zdjęć […]

 2. Muzea jako muzea, ale dla restauratorów może to być nader atrakcyjny rekwizyt.

 3. […] This post was mentioned on Twitter by kolejarz81. kolejarz81 said: Wrak w Łebie – nowe informacje i galeria zdjęć http://wp.me/p7xd8-1TO […]

 4. Wrak ładny, z XIX wieku, też fajnie. Wydobędą? I dobrze, a ja nie mam za co wczesnośredniowiecznej dłubanki zakonserwować :-]
  Dłubanki, która jest częścią unikatowej tratwy transportowej.
  Może jakaś zrzutka społeczeństwa by sie zdała :-)???

 5. Sauron – mam na zbyciu oryginalne, XIV wieczne koryto w dobrym stanie. Na tyle duże, że początkowo niektórzy chcieli je uznać za dłubankę ;). Też nie mam kasy na konserwację. Koryto od roku leży u kolegi, które je wykopał w garażu czekając na gotowiznę… (leży w garażu, wykopał w Chojnicach)
  A Urząd Morski niech najpierw zainteresuje CMM lub jakiegoś archeologa, bo jak wyciągnie wrak bez nadzoru, to będzie podstawa do zainteresowania konserwatora…
  Piękny samochód stoi na pierwszym zdjęciu w tle…

 6. Hmmm, nigdy nie widziałem XIV wiecznego koryta. Może kolega z Chojnic jakieś fotki podesłać??? Bo ogólnie koryta to chyba jeszcze rzadsze niż dłubanki są??? Obejrzę z ciekawością.
  A wiosło w korycie też miał ;) Pewnie do mieszania świńskiego jadła służyło.
  Miło się robi na forum przed świętami :D
  Gotowiznę mówisz???
  Już 5 wniosków na dofinansowanie z różnych źródeł złożone. Może któryś przejdzie. Nadmienię, że wniosków pisać nie musiałem bo to problem inwestora, ale on też lubi gotowiznę ;) tak jak ja.

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

 
%d blogerów lubi to: