Trójwymiarowa dokumentacja starych grodów

Grodziska w Starej Łomży i Wicinie dorobiły się w tym roku nowoczesnej trójwymiarowej dokumentacji. Stworzyli ją Michał Dąbski i Miron Bogacki ze Studia MD Fotografia Techniczna.

Dokumentacja grodziska w Starej Łomży, a także położonego niedaleko wzgórza św. Wawrzyńca powstała na zlecenie Krajowego Ośrodka Badań i Dokumentacji Zabytków. Grodzisko składające się z wciąż doskonale widocznych majdanu i dwóch podgrodzi było prawdopodobnie wczesnopiastowskim ośrodkiem władzy terytorialnej. Prowadzone swego czasu badania archeologiczne wykazały, że było zamieszkane od XI do początku XIV w. Na wzgórzu św. Wawrzyńca są natomiast pozostałości nowożytnego kościoła, a także cmentarzysko średniowieczne i nowożytne.

Dąbski i Bogacki wykonali za pomocą aparatu przyczepionego do balonu helowego zdjęcia lotnicze 14-hektarowego obszaru. Z uzyskanych zdjęć powstała tzw. ortofotomapa a także trójwymiarowy model całego terenu. By model był jak najdokładniejszy Wiesław Małkowski wykonał pomiary geodezyjne, które umożliwiły nadanie georeferencji wszelkim zebranym materiałom. Dodatkowo wykonano też mapę warstwicową terenu oraz wirtualną panoramę okolic grodziska. Oto efekty.

Podobną dokumentację Dąbski, Bogacki i Małkowski stworzyli w tym roku również dla łużyckiego grodziska w Wicinie w województwie lubuskim, które słynie z wyrobów z brązu i śladów najazdu dokonanego około 2500 lat temu przez Scytów bądź innych napastników używających charakterystycznego dla tych koczowników uzbrojenia.

Jak podkreślają autorzy dokumentacji, stworzenie trójwymiarowego modelu umożliwia między innymi prowadzenie obserwacji całego terenu na dowolnej płaszczyźnie, wykonywanie przekrojów, dokładnych pomiarów odległości i powierzchni terenu, czy pomiarów różnicy wysokości pomiędzy wyznaczonymi punktami. Możliwe jest także dalsze przetwarzanie danych w programach do obróbki grafiki 3D. Wirtualne panoramy mogą służyć zaś celom popularyzatorskim.

Uzyskane podczas dokumentacji dane mogą być integrowane w środowisku GIS oraz uzupełniane o kolejne materiały (z badań powierzchniowych, prospekcji geofizycznych, itd.).

~ - autor: Wojciech Pastuszka w dniu 21.12.2010.

Komentarze 4 to “Trójwymiarowa dokumentacja starych grodów”

  1. O ile dobrze pamiętam to kościół św. Wawrzyńca w Starej Łomży jest późnośredniowieczny. Miałem okazję oglądać go w czasie „sławetnych” wykopalisk sprzed kilku lat, kiedy to w geologicznych układach kamieni doszukiwano się budowli św. Brunona… Tak, czy siak gotyk to tam raczej był. Sam kościół rozebrano bodajże w XVIII wieku…

  2. żmudna robota, ale efekty świetne.

  3. Super wygląda, ale nie ukrywajmy, że tak właśnie powinna wyglądać dokumentacja stanowiska. Chociaż osobiście nie podoba mi się ta panorama, za bardzo wykrzywia perspektywę.
    Widzę również, że w filmie o Wicinie jest już NID, a nie KOBiDZ, czyli oficjalna zmiana już nastąpiła?

  4. Zmiana nazwy od nowego roku:
    http://www.zabytek.pl/idm,100,idn,1406,1-stycznia-2011-kobidz-zostanie-przeksztalcony-w-narodowy-instytut-dziedzictwa.html

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s