Göbekli Tepe: Pierwsza świątynia – przypomnienie

Nakładem Państwowego Instytutu Wydawniczego ukazała się książka „Budowniczowie pierwotnych świątyń. Zagadkowy ośrodek kultu myśliwych z epoki kamienia. Odkrycia archeologiczne na Goebekli Tepe”. Jej autorem jest niemiecki archeolog dr Klaus Schmidt.

Z założenia nie informuję w Archeowieściach o nowych książkach, ale w tym przypadku postanowiłem zrobić wyjątek, gdyż położone w Turcji Göbekli Tepe to miejsce niezwykłe w dziejach ludzkości i wciąż w zasadzie nieznane. Klaus Schmidt odkrył tam świetnie zachowane pozostałości najstarszego znanego sanktuarium na świecie. Zbudowali je co najmniej 11,5 tys. lat temu łowcy-zbieracze, a nie rolnicy, których dotąd uważaliśmy za twórców pierwszych monumentalnych budowli. W dodatku jest to konstrukcja zadziwiająco złożona, a do tego zdobiona płaskorzeźbami.

Polecam mój artykuł sprzed dwóch lat.

~ - autor: Wojciech Pastuszka w dniu 21.12.2010.

Komentarzy 5 to “Göbekli Tepe: Pierwsza świątynia – przypomnienie”

  1. No wreszcie jakaś forma rehabilitacji łowców-zbieraczy…dotąd w powszechnym mniemaniu uchodzili za tępych, prymitywnych i dzikich…

  2. Ci, którzy słyszeli, lub czytali o odkryciach na mezolitycznym stanowisku Lepensky Vir sprzed 9000 lat temu, nie podzielają opinii, jakoby łowcy-zbieracze byli „tępi, prymitywni i dzicy”. Dopiero około 8000 lat temu na stanowisku Lepensky Vir dostrzegalne są wpływy neolitycznej kultury starczewskiej (zwierzęta hodowlane i ceramika.

  3. Ryszard – pisałem o tzw. powszechnym mniemaniu…

  4. Nie podejrzewam Cię, że to Twoje mniemanie, ale czy mniemanie ludzi, którzy deklarują się, że w życiu nie przeczytali ani jednej książki ma jakieś znaczenie?

  5. Mimo wszystko to powszechne mniemanie jest irytujące i dobrze gdy do mediów docierają fakty które mogą je zmienić. celowo pisze o mediach zwłaszcza o Tv bo to jedyny kanał jaki do tych ludzi dociera.

    Wartościowo przeżytych świąt Życzę.

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s