Najstarsze narzędzie z ludzkiej kości

Co najmniej 50 tys. lat temu neandertalczycy żyjący w schronisku skalnym w miejscu zwanym obecnie La Quina używali narzędzia z kości człowieka do wytwarzania wyrobów z kamienia. To najstarszy znany nam przypadek stosowania przedmiotu z ludzkiej kości. Jest to jednocześnie pierwszy znany przypadek takiego wykorzystania szczątków człowieka przez ludzi nie należących do naszego gatunku.

La Quina znajduje się w południowo-zachodniej Francji. Narzędzie wykonane z fragmentu ludzkiej czaszki odkryto tam już w 1926 r., ale ze względu na niewielkie rozmiary kości nie przywiązano do niej wielkiej wagi. Jej prawdziwe przeznaczenie wyszło na jaw niedawno, gdy za dokładne analizy wykopanych dawno temu neandertalskich szczątków wzięli się specjaliści z niemieckiego instytutu Maksa Plancka i Uniwersytetu Bordeaux we Francji.

Badania wykazały, że na niewielkim fragmencie najpewniej neandertalskiej czaszki znajdują się takie same ślady, jak na dziesiątkach kościanych narzędzi z tego samego stanowiska, których nasi wymarli kuzyni używali do dokładnego wykańczania brzegów kamiennych narzędzi. Fragment czaszki ma też podobny kształt i rozmiary, jak te narzędzia.

Badacze podkreślają, że na razie nie ma dowodów pozwalających rozstrzygnąć, czy neandertalczycy z La Quina zrobili narzędzie z kości pobratymca celowo (np. z powodów rytualnych), czy też ludzkie kości były przez nich traktowane tak samo jak zwierzęce.

Najstarszymi dotąd przedmiotami ze szczątków człowieka były przedziurawione zęby sprzed około 30-34 tys. lat wykorzystywane zapewne jako wisiorki albo paciorki. Je również znaleziono w południowo-zachodniej Francji.

Wyniki badań ukazały się w „Journal of Human Evolution”.

Verna, C., & d’Errico, F. (2010). The earliest evidence for the use of human bone as a tool Journal of Human Evolution DOI: 10.1016/j.jhevol.2010.07.027

Dostępny jest też artykuł w Live Science.

~ - autor: Wojciech Pastuszka w dniu 19.12.2010.

Komentarzy 19 to “Najstarsze narzędzie z ludzkiej kości”

 1. […] This post was mentioned on Twitter by ewa.b.. ewa.b. said: Najstarsze narzędzie z ludzkiej kości http://wp.me/p7xd8-1Tw […]

 2. Niemcy maja duze doswiadczenie w znajdowaniu praktycznych zastosowan dla ludzkich szczatkow…..
  Natomiast faktycznie, bardzo istotne jest dalsze „podloze”, nie do ustalenia, przyczyn takiego wykorzystania tego fragmentu czaszki. Moglo to byc nawt przypadkowe wykorzystanie jednej z wielu kosci znalezionych w dawnym legowisku duzego drapieznika.
  A moglo byc i inaczej – przeciez nawet w stosunkowo niedawnej przeszlosci zdarzało sie, ze sporzadzano puchary z czaszki pokonanego wladcy.

 3. Sądząc z faktu potraktowania kości rodaka tak samo jak zwierzyny, głosuję za podejściem czysto pragmatycznym – nadawała się ,wiec czemu nie wykorzystać? Zresztą być może był to szczątek jakiegoś obcego, zatem może wcześniej podobnie zagospodarowano jego tkanki miękkie?

 4. „Najstarszymi dotąd przedmiotami ze szczątków człowieka były przedziurawione zęby sprzed około 30-34 tys. lat wykorzystywane zapewne jako wisiorki albo paciorki”.

  W bogatym materiale kopalnym kromaniończyka (górny paleolit, ok. 43–13 tys. lat temu), nie znaleziono ani sznurka, ani wyrobów skórzanych, a więc przedziurawione zęby nie mogły być wykorzystywane jako wisiorki albo paciorki.

  • Nie znaleziono rowniez ani kawalka miesa, w zwiazku z czym zywili sie zapewne wylacznie korzonkami i porostami.

   • Korzonków też nie znaleziono, więc nic na pewno nie jedli. Zwykle szczątki ludzkie znajduje się w postaci szkieletów, więc domniemywać należy, że ludzie wtedy tak po prostu wyglądali – nie mieli tkanek miękkich, bo w epoce miękkich skał nie była potrzebna.

 5. Zapewne też chodzili nago bo nie znaleziono wyrobów skórzanych.
  a znaleziono łuk choćby wczesnośredniowieczny z zachowaną cięciwą,
  lub procę sznurkową/rzemieniową,którą to znamy tylko z ikonografii?

 6. czyli problemat człowiek jako podmiot czy też przedmiot działań innych ludzi zostaje urzutowany kilkadziesiąt tysięcy lat wstecz.

 7. nic nadzwyczajnego wykonywanie przedmiotów z ludzkich kości trwa do dnia dzisiejszego w łonie kościoła katolickiego , jest to różnego rodzaju biżuteria oprawiana w złoto , nazywana relikwiami

  http://miziaforum.wordpress.com/2011/02/14/faceci-w-czerni-i-ich-odrarzajaco-koszmarny-biznes/

 8. Mizaforum – musiałes sobie trochę śliny upuścić? Nic to że nie na temat, żeby opluć – wtedy jesteście szczęśliwi.

  a propos dziecino – ludzkie kości są wykorzystywane w celach rytualnych przez wiele innych religii i wyznań – tylko trzeba miec ciut wykształcenia by o tym wiedzieć.

  • no , od razu widać wykształconego w 1 pokoleniu dlatego zapewne podkreślasz z naciskiem – trzeeba BYĆ WYKSZTAŁCONYM , to przypadłosć wykształconego ch… – nie przejmuj się w 5 pokoleniu zanika a i garnitur pasuje .
   ps . posta wiem ale mnie interesuje tu i teraz a nie co się dzieje w obcych landach ,
   to też cechuje ch…. zaglądanie co tam u sąsiada a nóż dłubie w nosie i będzie o czym plotkować , to dowartościowywanie się jest wiadomego pochodzenia panie uczony .

   • Napływ świeżej śliny?
    nadal prócz wycieczek osobistych, nie napisałeś NIC co pozwoliło by mi zmienić o Tobie mniemanie.

    być może masz jakieś argumenty?

    • nie dowartościowuj się , twoje zdanie o mnie niema dla mnie ,żadnego znaczenia , jest zupełnie bez wartości tak jak osoba je kreująca
     „czyż chłystek może mnie urazić ”
     ps. to nie poważne , żeby się obrażać na muchę , karalucha lub innego insekta , i niema to , żadnego znaczenia , ze insekt ma sam o sobie wysokie mniemanie to raczej przykre .
     Więcej wpisów nie będę robił sytuacja staje się żenująca , przynajmniej dla mnie jak i zapewne dla właściciela bloga.

     • I znikniecie jest najlepszym co możesz zrobic – mam nadzieję że Gospodarz – usunie ten nieszczęsny wątek.

      • Panowie głowa natychmiast pod zimną wodę to nie miejsce na spory na takim poziomie.

 9. Maciej chyba zbyt emocjonalnie do sprawy podchodzisz wszak nic zdrożnego nie napisał, toż to prawda.

 10. Prawda jest rzetelny, merytoryczny opis zjawiska, a nie epatowanie siebie i innych zwrotami typu „biżuteria z ludzkich kości”…

 11. jeśli możesz to pomóż  wejdź w link
  http://miziaforum.wordpress.com/about/

 12. O! Pan Mizia na Archeowieściach!!! A co słychać u P. Zenobiusza? Dalej toczycie Panowie światopoglądową dyskusję (jak w niżej podlinkowanym blogu)?

  http://pelnakultura.wordpress.com/2010/10/04/crash-of-titans-czyli-mizia-versus-zenobiusz/

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

 
%d blogerów lubi to: