Najstarsze zarodki dinozaurów zaskoczyły badaczy

Dokładne badania mikroskopowe dobrze zachowanych zarodków dinozaurów z rodzaju Massospondylus wykazały, że rodzice najpewniej karmili swoje młode.

Do tego wniosku skłonił badaczy brak zębów u bliskich narodzenia dinozaurów. Miały one już tymczasem wykształcone wszystkie kości. W ocenie naukowców brak zębów uniemożliwiał młodym samodzielne żerowanie.

Okazało się również, że młodziutkie Massospondylus nie poruszały się na dwóch nogach, jak dorosłe osobniki, ale na czterech. Przednie kończyny były bowiem na tyle długie, że maluchy mogły się na nich podpierać. Dopiero podczas dorastania traciły tę możliwość. Generalnie 20-centymetrowe maluchy swoim wyglądem bardziej przypominają czteronożne zauropody (ogromne roślinożerne dinozaury z długimi szyjami i ogonami), niż swoich rodziców. Dorosłe Massospondylus osiągały nawet 5 m wysokości. Naukowcy zaliczają je do protozauropodów.

Wyniki badań naukowcy uznali za dużą niespodziankę.

Skamieniałe jaja odkryto w 1976 r. na pograniczu Południowej Afryki i Lesotho. Znalezisko ma 190 mln lat, a zachowało się w tak dobrym stanie najpewniej dzięki powodzi, która zakryła jaja błotem na krótko przed wykluciem się dinozaurów. Są to nie tylko najstarsze znane zarodki dinozaurów, ale też wszystkich kręgowców.

Wyniki badań ukazały się w listopadowym „Journal of Vertebrate Paleontology”. Korzystałem z materiałów National Geographic i BBC, gdzie znajdziecie zdjęcia i rysunki malutkich Massospondylus. Rysunek dorosłego osobnika można zobaczyć choćby w zasobach Wikipedii.

~ - autor: Wojciech Pastuszka w dniu 30.11.2010.

Komentarzy 7 to “Najstarsze zarodki dinozaurów zaskoczyły badaczy”

 1. Brak zebow jest zastanawiajacy.
  Czym (?!) byly karmione mlode?
  Moze byla zwracana do gniazda nadtrawiona tresc z zoladka rodzicow?

 2. Jest ptasie mleko, mogło być i gadzie. Ale inne możliwości też można sobie wyobrazić, na przykład jaja innych gadów lub nadpsutą padlinę.

 3. @inhet42 : moge sobie wyobrazic rowniez rozwiazania podobne do np. stekowcow, wzglednie np. zluszczajacy sie naskorek podbrzusza rodzicow, ktory zlizywaly mlode do czasu az wyroslo im uzebienie. Sladow kopalnych by to nie pozostawilo.

 4. Szkoda, że dinozaury nie żyją dzisiaj. :D Były by niesamowite. Jeszcze trochę, a badacze uzyskają DNA binozaura i go odtworzą!

  • Zależy jakie kryteria stosujesz do określenia, czy zwierzę jest dinozaurem- czy nie. To dość istotme, bo niektórzy uznają, że dinozaury żyją obecnie. Natomiast nie wiem, czy uważają je za niesamowite ;)
   .
   Co do DNA „binozaura”- uchyl no rąbka tajemnicy, co to takiego :P
   .

 5. Jak z drugiej to gdzie miał plecy ? (:
  Binozaur to taki wiecie żeby życie miało smaczek raz… itd hehe

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s