Najstarsza kopalnia soli

Już ponad sześć tysięcy lat temu na terenie dzisiejszego Azerbejdżanu funkcjonowała kopalnia soli – ustalili azerscy i francuscy badacze. W ocenie archeologów jest to najstarsze znane nam takie miejsce na świecie.

W kopalni Duzdagi w dolinie Araxes badacze znaleźli ślady eksploatacji w postaci narzędzi sprzed około 6500 lat. Dotąd uważano, że kopalnia jest młodsza. W oparciu o wyniki badań z lat 70. ubiegłego wieku datowano ją na ponad 3000 lat. Badano wówczas zawalony chodnik, w którym archeolodzy znaleźli m.in. zwłoki czterech starożytnych górników.

W wyniku najnowszych badań archeolodzy ustalili też, że co najmniej 5500 lat temu działalność wydobywcza w kopalni stała się intensywna. W ocenie archeologów wydobycie było tak duże, że z pewnością nie chodziło jedynie o zaspokojenie miejscowych potrzeb.

Francusko-azerski zespół twierdzi również, że prawdopodobnie wydobywana w Duzdagi sól nie była dostępna dla wszystkich społeczności żyjących w dolinie Araxes. Kopalnia była najwyraźniej kontrolowana przez prominentne grupy.

Naukowcy liczą, że uda im się przebadać więcej zawalonych chodników, które ciągną się na przestrzeni około 6 km kw.

Na podstawie komunikatu prasowego francuskiego CNRS. Wyniki badań ukazały się w czasopiśmie TÜBA-AR.

Archaeological investigations on the salt mine of Duzdagi (Nakhchivan,
Azerbaijan). C. Marro, V. Bakhshaliyev and S. Sanz. TÜBA-AR. Vol. 13, 2010

~ - autor: Wojciech Pastuszka w dniu 27.11.2010.

Komentarze 4 to “Najstarsza kopalnia soli”

  1. Cala historia czlowieka tak wyglada – „sól nie była dostępna dla wszystkich społeczności żyjących w dolinie Araxes. Kopalnia była najwyraźniej kontrolowana przez prominentne grupy.” – czy to zasoby wody, tereny lowieckie, pastwiskowe czy uprawne, kopalnia krzemienia czy ropa lub uran – jakas grupa obejmuje to w posiadanie, eksploatujac bogaci sie na zaopatrywaniu blizszych i dalszych sasiadow broniac im dostepu do samodzielnego korzystania z danego dobra.
    Fascynuje mnie proces legitymizacji takiego stanu posiadania, bo jak cofniemy sie odpowiednio daleko w przeszlosc, zawsze trafimy na bandziorow i zlodzieji, ktorzy odebrali dane dobra poprzednim posiadaczom, lub „prawem kaduka” uzurpowali sobie prawa do danego terenu, cedujac je w roznej formie na bezposrednich użytkownikow.

  2. Ot, zwyczajnie prawo silniejszego.

  3. To się nazywa w historii „proces legitymizacji władzy” ;). Generalnie tak to wtedy wyglądało, jak opisał inhet42. Do dziś zmieniły się tylko metody (a i to nie wszędzie), ale cel jest taki sam, w odniesieniu do dóbr limitowanych, czy to dobra kopalne czy też sama władza.
    Dlatego dziś niektórzy nie chodzą na wybory, uznając, że samo pójście na wybvory oznacza akceptację zasad i legitymizację władzy.

    Ja bym za to chętnie pooglądał zdjęcia tych zwłok górników. Jeśłi zakonserwowały się w soli tak jak te z bagien Irlandii, to materiał badawczy musi być fascynujący.

  4. […] tysiąca lat temu jadano makaron. Sześć i pół tysiąca lat temu w kopalni soli człowiek fedrował tunele za pomocą specjalistycznych […]

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s