Neolityczny grobowiec sprzed 5000 lat odkryto na Orkadach

Neolityczny grobowiec, zawierający 5 komór grobowych i ludzkie kości, w tym doskonale zachowaną czaszkę sprzed 5000 lat, odkryto na Orkadach, na północ od wybrzeży Szkocji – informuje serwis internetowy Scotsman.

Odkrycia dokonano przypadkowo na terenie prywatnej posesji na wyspie South Ronaldsay, znajdującej się w południowej grupie wysp archipelagu Orkadów, położonych na granicy Morza Północnego i otwartego Oceanu Atlantyckiego.

Jak poinformował Dan Lee z Centrum Badań Archeologicznych Orkadów, układ pomieszczeń odkrytego grobowca z ok. 3000 r. p.n.e. może pomóc naukowcom w lepszym poznaniu rytuałów pogrzebowych i wierzeń neolitycznych mieszkańców wysp.

Budowniczowie grobowca wykorzystali istniejący naturalny pagórek i wkopali się głęboko w jego zbocze, a po dotarciu do skalnego podłoża wykuli w nim pomieszczenia grobowca, na które składa się 5 komór grobowych, zamykanych kamiennymi płytami oraz wewnętrzny korytarz.

Według Lee, zamknięcie każdej z komór grobowych było starannie uszczelnione bardzo czystą gliną, co może świadczyć o szacunku, z jakim mieszkańcy Orkadów w młodszej epoce kamienia odnosili się do swoich zmarłych.

Podczas prac wykopaliskowych archeolodzy otworzyli komory grobowe i wydobyli spoczywające w nich ludzkie kości, wśród których wyróżnia się czaszka zachowana w niemal idealnym stanie.

Prace badawcze na stanowisku, przy wykorzystaniu nowoczesnych technik archeologicznych, zostały opłacone przez organizację Historyczna Szkocja oraz lokalne władze.

Tekst pochodzi z serwisu Nauka w Polsce. Artykuł z dziennika Scotsman.

~ - autor: Wojciech Pastuszka w dniu 24.11.2010.

Komentarzy 7 to “Neolityczny grobowiec sprzed 5000 lat odkryto na Orkadach”

 1. O co chodzi z tą bardzo czysta gliną ? Ktoś dotarł może do bardziej szczegółowych informacji ?

 2. Glina, zanim wykonano z niej ceramikę, musi być sezonowana po wydobyciu, aby zgniły korzonki roślin. Może chodzi o to, że była oczyszczona z zanieczyszczeń, może szlamowana? Potem do giny dodawano odpowiedniego tłucznia – ta była pewnie bez tłucznia, albo celowo pozbawiona większych frakcji.

  • No właśnie chodzi o to, że glina to utwór różnofrakcyjny z definicji, dlatego zastanawiam się jak „czyści” się glinę bo jeżeli była szlamowana a tym samym pozbawiana drobnych frakcji to już nie jest glina.

 3. @yugo

  prawdopodobnie (archeo)technolodzy definiują „glinę” inaczej niż geolodzy. Skoro twórcy np. ceramiki pozyskali z ziemi glinę, to niezależnie od późniejszego czyszczenia z niektórych frakcji, naczynie z niej zrobione chyba nadal będzie określane jako „gliniane”? Podejrzewam, że to kwestia semantyki (znowu ;-), być może nawet, jak mówił klasyk „poważne semantyczne nadużycie” (sorry za OT ewidentnie polityczne)

  • No powiedzmy że w drodze wyjątku przyjmuję taką interpretację (:
   Ale mimo wszystko chciałbym wiedzieć co się kryje pod pojęciem czysta glina tak ze względów poznawczych.

 4. To nie pierwsze takie stanowisko na tej wyspie:
  http://www.tomboftheeagles.co.uk/index.asp
  Na temat „very clean clay” nie mam pomysłu.

 5. Ha Ha Ha, czysta glina świadczy o szacunku dla zmarłych?! Ludziska kopali ileś metrów w glebie aż do skały, potem kuli najpewniej kamieniem i rogami pomieszczenia w tej skale żeby złożyć tam kilkoro zmarłych, a oni o jakiejś glinie. Pewnie jakby uszczelnili kozim łajnem to ktoś oświecony wysnułby wniosek, że to wszystko było dla jaj (eh ludzie). Mnie bardziej interesowałaby świetnie zachowana czaszka. Jacy to byli ludzie? tacy jak współcześni europejczycy, może mongoloidzi? Czy kombinują coś z DNA. Ale archeolodzy pewnie to wszystko wiedzą.

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

 
%d blogerów lubi to: