Tyrannosaurus rex był jednak bardzo szybki?

Tyranossaurus Rex – jeden z największych drapieżnych dinozaurów – nie miał ostatnio dobrej prasy. W ostatnich latach naukowcy solidnie podważyli jego status superdrapieżnika. Wytknęli mu że był powolny, jadł padlinę, a nawet oskarżyli o kanibalizm.

Zdaniem młodego paleontologa Scotta Persona z Uniwersytetu Alberty w Kanadzie pierwszy zarzut jest bezpodstawny. Badacz porównał budowę ogona T. reksa z ogonami współczesnych gadów (m.in. krokodyli i smoka z Komodo) Naukowca zainspirowało to, że największe mięśnie ulokowane w ogonach tych zwierząt są przyczepione do górnej części tylnych nóg. Dają one siłę pozwalającą na szybki ruch do przodu.

Analizując kości ogonowe wielkiego dinozaura Person stwierdził, że są one tak zbudowane, by dać miejsce na wyjątkowo duże mięśnie. Badacz ocenia w oparciu o komputerowe symulacje, że dotychczasowe analizy niedoszacowały masę mięśni tyranozaura w części ogonowej aż o 45 proc. Na tej podstawie młody paleontolog przekonuje, że T. rex był szybszy od swoich potencjalnych ofiar.

Wyniki badań Persona ukazały się w „The Anatomical Record”. Komunikat prasowy Uniwersytetu Alberty.

~ - autor: Wojciech Pastuszka w dniu 22.11.2010.

Komentarze 3 to “Tyrannosaurus rex był jednak bardzo szybki?”

 1. „Tyranossaurus Rex – największy drapieżny dinozaur” ?

  Nie powinno się (chyba) również określać T-Rexa drapieżnikiem przytaczając jednocześnie w tym samym zdaniu hipotezy podważające ten status ;)

  • Wiedziałem, że ktoś się przyczepi do największego ;). Spinozaur wygląda potężnie ze względu na „wachlarz” na grzbiecie, ale jakoś radykalnie nie odbiega od T. reksa. Pozostałe dinozaury z tej ilustracji też są na poziomie tyranozaura. Poza tym do porównania użyto szkielet Sue, a znaleziono pojedyncze kości T. reksów, których właściciele mogli być więksi od Sue. Tymczasem konkurenci Sue składają się głównie z takich pojedynczych kości, a ich rozmiary są w dużym stopniu oparte na szacunkach. Oczywiście lepiej by było, gdybym napisał jeden z największych :)

   Co do drugiej kwestii. Nikt nigdy nie udowodnił, że nie był drapieżnikiem :) A drapieżniki też jedzą padlinę, jak głód przyciśnie.

 2. Krokodyle np. sa drapieznikami, ale upolowana zdobycz przetrzymuja przed konsumpcja kilka dni w podwodnej „spizarni” , az porzadnie skruszeje i bedzie sie ladnie „porcjowac” przy jedzeniu. tak wiec w praktyce preferuja mieso w stanie, ktory nalezaloby zaklasyfikowac jako padlina – tyle, ze wczesniej samodzielnie upolowana.
  Sadze, ze granica pomiedzy drapieznoscia a padlinozernoscia jest bardzo plynna i nawet bardzo wyspecjalizowani padlinozercy (np. hieny) poluja jesli maja okazje.
  Natomiast granica w druga strone jest bardziej wyrazna, poniewaz zbyt nadgnile mieso jest niejadalne dla wiekszosci drapieznikow.
  Roznice widac u psa i kota domowego – pies ma mozliwosci przesuniete glebiej w kierunku padlinozernosci i je mieso, ktorego kot juz nie ruszy.

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

 
%d blogerów lubi to: