„Trzcinica – Karpacka Troja” i „Tajemnice doliny Nilu” triumfują na I Festiwalu Filmów Archeologicznych

„Tajemnice doliny Nilu” zdobyły Grand Prix festiwalu, natomiast „Trzcinica – Karpacka Troja” dostała aż dwie statuetki nazwane Światowitami. Dokument w reżyserii Zdzisława Cozaca dostał nagrodę Dyrektora Muzeum Archeologicznego w Krakowie, który docenił przede wszystkim merytoryczne walory filmu. Drugą statuetkę dała publiczność, która przez cały czas trwania festiwalu głosowała na swoich faworytów.

Krakowski Festiwal Filmów Archeologicznych, odbywający się w dniach 15-19 listopada 2010 r. w Muzeum Archeologicznym w Krakowie, był pierwszą tego typu imprezą zorganizowaną w Polsce.

Podczas festiwalu publiczność zobaczyła niemal 50 filmów, z których 25 brało udział w walce o nagrody w 3 kategoriach – Grand Prix festiwalu, nagrodę specjalną Dyrektora Muzeum Archeologicznego w Krakowie oraz nagrodę publiczności.

Film „Trzcinica – Karpacka Troja”, opowiada dzieje liczącego ponad 4000 lat grodziska w Trzcinicy. „Tajemnice doliny Nilu” w reżyserii Władysława Jurkowa prezentują zaś dokonania polskich archeologów nad Nilem w ciągu ostatnich kilku dekad.

– Nagroda publiczności jest dowodem na to, że twórcom filmu udało się połączyć rzetelny przekaz informacyjny z niezwykle atrakcyjną formą, dzięki czemu z łatwością przemawia on do osób nie zajmujących się archeologią zawodowo – komentuje Dawid Iwaniec, kierownik skansenu w Trzcinicy.

W walce o Grand Prix festiwalu „Trzcinica – Karpacka Troja” zajęła drugie miejsce.

Więcej o filmie „Trzcinica – Karpacka Troja”.

~ - autor: Wojciech Pastuszka w dniu 21.11.2010.

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

 
%d blogerów lubi to: