Robot w Teotihuacan

Niewielki robot wjechał kilka dni temu do podziemnego tunelu w Teotihuacan, by pomóc archeologom rozwikłać tajemnice tego miasta. To pierwsze użycie robota podczas badań archeologicznych w Meksyku.

Piramida Księżyca w Teotihuacan

Badacze liczą, że podziemny tunel, który biegnie 12 m pod budowlą znaną jako Świątynia Quetzalcoatla, prowadzi do grobowca władcy tego miasta. Jeśli mają rację, byłoby to jedno z najważniejszych odkryć archeologicznych w dziejach.

Teotihuacan to pozostałości wielkiej metropolii, która około 2000 lat temu kwitła niedaleko dzisiejszej stolicy Meksyku. Słynie z potężnych i malowniczych Piramidy Słońca i Piramidy Księżyca. Mimo około stu lat badań nie wiemy, jaki lud zbudował to miasto. Badacze nie natrafili też dotąd na żaden grobowiec ani wizerunek jego władcy.

Swoje podejrzenia, że tunel prowadzi do ważnego grobowca, meksykańscy badacze opierają na odkrytych w jego początkowej części 50 tysiącach przedmiotów złożonych najpewniej w ofierze podczas zamykania tunelu około 200-250 r n.e. Wśród nich były wyroby z jadeitu, kamienia, ceramiki oraz muszle.

Wyniki przeprowadzonych latem badań geofizycznych wskazują, że od ponad 100-metrowego tunelu odchodzą trzy komory.

By uzyskać więcej informacji o podziemnym przejściu, archeolodzy wysłali wąską szparą specjalnie skonstruowanego do tego zadania robota, którego nazwali „Tlaloque 1” na cześć azteckiego boga deszczu. Przesłane przez maszynę zdjęcia ukazały bardzo dobrze wykonany w skale tunel, który wydaje się być wystarczająco bezpieczny, by mogli w nim pracować ludzie. Na zdjęciach widać nawet ślady narzędzi, których używali tajemniczy mieszkańcy Teotihuacan. Ogółem archeolodzy obejrzeli w ten sposób kilka metrów tunelu.

Meksykanie liczą, że jeszcze w tym roku uda się usunąć blokadę, którą około 1800 lat temu zostawili mieszkańcy Teotihuacan i zacząć badanie wnętrza tunelu. Jeśli natrafią na grobowiec nasza wiedza o ludziach, którzy żyli w tym mieście może znacząco się wzbogacić.

Na podstawie depeszy AP i artykułu w ArtDaily. W tym drugim miejscu znajdziecie bogatą galerię zdjęć.

~ - autor: Wojciech Pastuszka w dniu 15.11.2010.

Komentarzy 5 to “Robot w Teotihuacan”

  1. Eh, tyle zdjęć a żadnego ze środka!
    P.

  2. Robot, sklerotyk, kamery zapomniał…

  3. I spenetrował całe kilka metrów tunelu. Zapewne ma Wirusa… tfu, Windowsa na pokładzie.

  4. Jeszcze ciekawa znajdka: http://www.youtube.com/watch?v=cVGy9SIxKQ4

    od 2:18 do 3:05 film z „wycieczki” robota.

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

 
%d blogerów lubi to: