Czermno to Czerwień
Czermno to mała wieś niedaleko granicy z Ukrainą. Archeolodzy właśnie znaleźli dowód na to, że przed tysiącem lat stał tu Czerwień – gród dorównujący Gnieznu, Poznaniowi czy Krakowowi
Badacze z UMCS za pomocą georadaru uzyskali potwierdzenie istnienia w Czermnie fundamentów romańskiego kościoła. Świątynia w tym miejscu potwierdza to, co historycy i archeolodzy podejrzewali od 60 lat. Czermno to Czerwień, główny ośrodek Grodów Czerwieńskich, ziem położonych na pograniczu państwa pierwszych Piastów i Rusi Kijowskiej.
Że Czermno to Czerwień podejrzewano od dawna, ale brakowało np. odkrycia romańskiego kościoła, o którym wiedziano, że istniał w tym grodzie. – Szukano go w obrębie obwarowań – tłumaczy „Gazecie Wyborczej” prof. Andrzej Kokowski. – Nikt nie podejrzewał, że świątynia mogła znajdować się na podgrodziu!
Na ślady romańskiej świątyni w Czermnie natrafił już sześć lat temu młody archeolog z UMCS Marcin Piotrowski. Teraz jego odkrycie zostało potwierdzone.
Dużo więcej w Gazecie Wyborczej.
Czy można ten zabytek ukraść ? Pytam poważnie. Pozdrawiam. Rafał Gawronski.
Można,lecz nie pytaj jak.
Aż strach pomyśleć jakie to polityczne konsekwencje będzie miało to odkrycie.
O jakie nowoczesne metody chodzi, które w sposób nieinwazyjny pozwalają wydatować zabytek z dokładnością do 30 lat?
W Tumie katedra też jest romańska i też nie zmieściłaby się w obrębie grodziska. Tylko pytanie o datowanie grodziska oraz kamiennej budowli.
A z tą „kradzieżą” to ciekawe. Jak to w życiu trzeba się pilnować.
Odkrycie niesamowite i bardzo ważne – pozostaje pogratulować Panu Marcinowi Piotrowskiemu.
A co ę, jeśli na podobne pozostałości romańskich świątyń trafi się w innych czerwieńskich grodach?
Uff, miało być: „co będzie”…
@inhet42
Jak to co, ani chybi rewizję granicy trzeba będzie robić :D
Poza artykułem z GW warto też przeczytać co Kokowski na ten temat napisał: http://lublin.gazeta.pl/lublin/1,35640,8602314,Czy_Czermno_bylo_Krakowem_Wschodu_.html
Czy zna ktoś z Was kościół romański zbudowany na planie kwadratu o boku ok. 12 metrów? Ja sobie nie przypominam.
To była raczej niestety jakaś cerkiew.
Wg Wyborczej kształt jest jednak prostokątny. Jednonawowe kościoły z absydą są typowe dla stylu romańskiego. Od Krakowa do Inowrocławia mamy wiele przykładów takich budowli. Warto wszakże zwrócić uwagę na te ok. 12 m szerokości, bo to jeden z większych kościołów z X/XI wieku na naszych ziemiach.
Prof. Kokowski powiedział w wyżej cytowanym artykule: „To duży kościół o długości 12,5 m i niemal takiej samej szerokości”
Czyli mamy plan zbliżony do kwadratu co przypomina typową czterofilarową cerkiew. Np taką jak cerkiew Wołodara Rościsłowicza w Przemyślu http://www.kki.pl/pioinf/przemysl/zabytki/sakralne/wolodar3a.JPG
Tego typu kształtu nie miały świątynie łacińskie. Chyba że się mylę?
Mógł mieć transept, stąd duża szerokość.
A kościół św. Wojciecha w Krakowie? Zbudowany jest na planie zbliżonym do kwadratu.
grody czerwieńskie -zdobyte 1018 stracone 1031 > jak można mówić o świątyni romańskiej ?
Nie zdobyte 1018, bo wówczas zostały jedynie odbite, jako że wcześniej były przecież polskie, może i kościół jest bardzo wczesny właśnie sprzed 981 r.?
Po drugie owe stracenie tych ziem już 1031 r. nie jest tak pewne. Zdaniem niektórych historyków nastąpiło to dopiero ze śmiercią Bolesława Śmiałego, a więc pół wieku później.
A czy w ogóle są jakieś źródła mówiące kto i kiedy ten kościół wybudował? Bo chyba nie, przynajmniej ja niczego sobie nie przypominam? W ogóle skąd wiadomo było że w Czerwieniu był kościół? Jakoś nigdy mi nie weszła w oczy ta informacja.
Też nie słyszałem o żadnej takiej wzmiance. Może byłby ją ktoś uprzejmy zacytować?