Starożytny ogród spod Jerozolimy
Archeolodzy z Izraela i Niemiec odkryli na terenie kibucu w Ramat Rachel niedaleko Jerozolimy pozostałości ogrodu z VII w. p.n.e.
– To bardzo rzadkie odkrycie – podkreśla Oded Lipschits z Uniwersytetu w Tel Avivie.
Zdaniem badaczy ogród zbudowali miejscowi mieszkańcy, ale na polecenie, jak to określają, siły z zewnątrz. Jego powstanie przypada na początek władzy asyryjskiej nad terenami żydowskiego królestwa Judy. W tamtych czasach takie mieniące się zielenią ogrody były oznaką potęgi i władzy.
Archeolodzy odsłonili m.in. pozostałości bardzo zaawansowanego systemu irygacyjnego, który pozwalał dostarczać roślinom odpowiednich ilości wody. Tak złożonego systemu z tego okresu nie znaleziono dotąd nigdzie poza Mezopotamią. Woda płynęła zamkniętymi i otwartymi kanałami. Wśród roślin były też zdobione wodospady. Znalezione zabytki wskazują, że ogród był używany w okresie asyryjskim, babilońskim i perskim. Na razie nie odkryto żadnych śladów jego używania po IV w. p.n.e.
Ogród był najbardziej imponującym miejscem starożytnego Ramat Rachel. Widać go było z zachodu, północy i południa. Miejscowość była wówczas cytadelą służącą jako ośrodek administracyjny potęg, które podporządkowywały sobie Judę.
Badacze prowadzą obecnie analizy, które mają ujawnić, jakie rośliny i zwierzęta można było spotkać w ogrodzie
Na podstawie Live Science i komunikatu Uniwersytetu w Tel Aviv.
>>Jego powstanie przypada na początek władzy asyryjskiej nad terenami żydowskiego królestwa Judy
asyryjskiej? Juda nie została podbita przez Asyrię, tylko przez Babilon. Asyryjczycy podbili wcześniej królestwo północne, tj. Izrael
Właściwie tylko samo miasto Jerozolima ostało się najazdowi asyryjskiemu. Reszta Judy bywała czasowo pod władzą Asyrii, choć nie wiadomo w jakim zakresie.
Już król Achaz podporządkował politycznie Judę Tiglat-Pileserowi III i składał mu hołd. Gdy jego syn i następca Ezechiasz zerwał to jarzmo, na Judę najechał Sancherib (syn Sargona II, który 8 lat wcześniej podbił królestwo północne). Sancherib zdobył 32 miasta judzkie i zmusił Ezechiasza do zapłacenia haraczu. Pomimo zapłaty podjął się oblężenia Jerozolimy i co z tego wynikło wiadomo. Ale właściwie większość Judy była w rękach asyryjskich (trzeba pamiętać, że było to jakieś 100 lat przed podbojem babilońskim). Potem też Asarhaddon za panowania Manassesa podbił Judę i wywiózł tego króla do siebie.
Zresztą wpływy asyryskie (zwłaszcza w tak delikatnej sferze jak budowa ogrodów) są zrozumiałe, bo opanowali oni przecież Syrię, Izrael (bez Jerozolimy) oraz przejściowo Egipt.
W takiej perspektywie jest już jaśniej. Ogród mógł znajdować się w strefie okupowanej przez armię asyryjską, nawet jeśli formalnie należało do królestwa Judy (zwłaszcza, że myślenie o tamtej polityce w kategoriach dzisiejszej „suwerenności” i „integralności terytorialnej”, jest kolejnym anachronizmem). Jeśli osadzili tam garnizon, zbudowali jej też twierdzę, a skoro twierdzę, to żeby pokazać wszystkim do okoła „my tu rządzimy”, zrobili też koło niej ogród. Tak widocznie manifestowało się wówczas władzę – budując ogrody, mające kłuć w oczy, jak dziś skóra, fura i komóra. W sumie miłe ;-) choć Asyryjczycy stosowali też inne metody tego manifestowania, które już tak miłe dla podbitych nie były
Widzialbym analogie do budowy metra w stolicach panstw wasalnych oraz budynkow typu Palac Kultury i Nauki – ktry mial jak dotad wiecej szczescia niz gigantyczna cerkiew, ktora dowminowala w Warszawie za Rosji Carskiej.
W oryginale stoi „imperium asyryjskie” – czy Babilon natenczas nie był jego częścią?
Swoją droga ciekawe, jak wielki był ten ogród? Tej informacji jakoś nie wyniuchałem. Ale jeśli miał tworzyć odrębną enklawę ze szczególnie odmienną florą, a nawet fauną, to najmarniej kilkadziesiąt hektarów.
albo czegoś nie wiem, albo jednak nie – Królestwo Judy zostało podbite przez Imperium (Nowo)Babilońskie, nie Asyryjskie, bo w tym czasie Imperium Asyryjskiego już nie było – zostało opanowane przez Babilończyków, którzy wcześniej sami byli poddanymi Asyrii (która ich jeszcze wcześniej podbiła).
jeśli była tam doprowadzona woda, to nie trzeba kilkudziesięciu hektarów, żeby „tworzył odrębną enklawę z odmienną florą”. Na suchych i gorących terenach, jeśli będzie źródło wody, odmienna flora może wykształcić się i na kilku arach, a tu mówimy o celowej uprawie „odmiennych” roślin.
Oni tam piszą: the first phase of the garden can be dated back to the 7th century B.C., when Judah became a vassal kingdom of the Assyrian empire. A to to się chyba zgadza, wasalem Asyrii Judea zdaje się była, Babilon następnie jej nie wasalizował tylko dość brutalnie podbił i zlikwidował.
O.K., to teraz jasne.