Starożytny ogród spod Jerozolimy

Archeolodzy z Izraela i Niemiec odkryli na terenie kibucu w Ramat Rachel niedaleko Jerozolimy pozostałości ogrodu z VII w. p.n.e.

– To bardzo rzadkie odkrycie – podkreśla Oded Lipschits z Uniwersytetu w Tel Avivie.

Zdaniem badaczy ogród zbudowali miejscowi mieszkańcy, ale na polecenie, jak to określają, siły z zewnątrz. Jego powstanie przypada na początek władzy asyryjskiej nad terenami żydowskiego królestwa Judy. W tamtych czasach takie mieniące się zielenią ogrody były oznaką potęgi i władzy.

Archeolodzy odsłonili m.in. pozostałości bardzo zaawansowanego systemu irygacyjnego, który pozwalał dostarczać roślinom odpowiednich ilości wody. Tak złożonego systemu z tego okresu nie znaleziono dotąd nigdzie poza Mezopotamią. Woda płynęła zamkniętymi i otwartymi kanałami. Wśród roślin były też zdobione wodospady. Znalezione zabytki wskazują, że ogród był używany w okresie asyryjskim, babilońskim i perskim. Na razie nie odkryto żadnych śladów jego używania po IV w. p.n.e.

Ogród był najbardziej imponującym miejscem starożytnego Ramat Rachel. Widać go było z zachodu, północy i południa. Miejscowość była wówczas cytadelą służącą jako ośrodek administracyjny potęg, które podporządkowywały sobie Judę.

Badacze prowadzą obecnie analizy, które mają ujawnić, jakie rośliny i zwierzęta można było spotkać w ogrodzie

Na podstawie Live Science i komunikatu Uniwersytetu w Tel Aviv.

~ - autor: Wojciech Pastuszka w dniu 7.11.2010.

Komentarzy 8 to “Starożytny ogród spod Jerozolimy”

 1. >>Jego powstanie przypada na początek władzy asyryjskiej nad terenami żydowskiego królestwa Judy

  asyryjskiej? Juda nie została podbita przez Asyrię, tylko przez Babilon. Asyryjczycy podbili wcześniej królestwo północne, tj. Izrael

  • Właściwie tylko samo miasto Jerozolima ostało się najazdowi asyryjskiemu. Reszta Judy bywała czasowo pod władzą Asyrii, choć nie wiadomo w jakim zakresie.

   Już król Achaz podporządkował politycznie Judę Tiglat-Pileserowi III i składał mu hołd. Gdy jego syn i następca Ezechiasz zerwał to jarzmo, na Judę najechał Sancherib (syn Sargona II, który 8 lat wcześniej podbił królestwo północne). Sancherib zdobył 32 miasta judzkie i zmusił Ezechiasza do zapłacenia haraczu. Pomimo zapłaty podjął się oblężenia Jerozolimy i co z tego wynikło wiadomo. Ale właściwie większość Judy była w rękach asyryjskich (trzeba pamiętać, że było to jakieś 100 lat przed podbojem babilońskim). Potem też Asarhaddon za panowania Manassesa podbił Judę i wywiózł tego króla do siebie.

   Zresztą wpływy asyryskie (zwłaszcza w tak delikatnej sferze jak budowa ogrodów) są zrozumiałe, bo opanowali oni przecież Syrię, Izrael (bez Jerozolimy) oraz przejściowo Egipt.

   • W takiej perspektywie jest już jaśniej. Ogród mógł znajdować się w strefie okupowanej przez armię asyryjską, nawet jeśli formalnie należało do królestwa Judy (zwłaszcza, że myślenie o tamtej polityce w kategoriach dzisiejszej „suwerenności” i „integralności terytorialnej”, jest kolejnym anachronizmem). Jeśli osadzili tam garnizon, zbudowali jej też twierdzę, a skoro twierdzę, to żeby pokazać wszystkim do okoła „my tu rządzimy”, zrobili też koło niej ogród. Tak widocznie manifestowało się wówczas władzę – budując ogrody, mające kłuć w oczy, jak dziś skóra, fura i komóra. W sumie miłe ;-) choć Asyryjczycy stosowali też inne metody tego manifestowania, które już tak miłe dla podbitych nie były

    • Widzialbym analogie do budowy metra w stolicach panstw wasalnych oraz budynkow typu Palac Kultury i Nauki – ktry mial jak dotad wiecej szczescia niz gigantyczna cerkiew, ktora dowminowala w Warszawie za Rosji Carskiej.

 2. W oryginale stoi „imperium asyryjskie” – czy Babilon natenczas nie był jego częścią?
  Swoją droga ciekawe, jak wielki był ten ogród? Tej informacji jakoś nie wyniuchałem. Ale jeśli miał tworzyć odrębną enklawę ze szczególnie odmienną florą, a nawet fauną, to najmarniej kilkadziesiąt hektarów.

  • albo czegoś nie wiem, albo jednak nie – Królestwo Judy zostało podbite przez Imperium (Nowo)Babilońskie, nie Asyryjskie, bo w tym czasie Imperium Asyryjskiego już nie było – zostało opanowane przez Babilończyków, którzy wcześniej sami byli poddanymi Asyrii (która ich jeszcze wcześniej podbiła).

   jeśli była tam doprowadzona woda, to nie trzeba kilkudziesięciu hektarów, żeby „tworzył odrębną enklawę z odmienną florą”. Na suchych i gorących terenach, jeśli będzie źródło wody, odmienna flora może wykształcić się i na kilku arach, a tu mówimy o celowej uprawie „odmiennych” roślin.

   • Oni tam piszą: the first phase of the garden can be dated back to the 7th century B.C., when Judah became a vassal kingdom of the Assyrian empire. A to to się chyba zgadza, wasalem Asyrii Judea zdaje się była, Babilon następnie jej nie wasalizował tylko dość brutalnie podbił i zlikwidował.

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

 
%d blogerów lubi to: