Cyfrowa przeszłość 2010. Standardy digitalizacji dziedzictwa archeologicznego

Konferencja naukowa „Cyfrowa przeszłość” to inicjatywa o charakterze cyklicznym, która tematycznie skupia się wokół zagadnień dotyczących zastosowania technologii cyfrowych w dyscyplinach oraz dziedzinach powiązanych z badaniem, ochroną, zarządzaniem i konserwacją zasobów dziedzictwa kulturowego.

Celem konferencji jest przede wszystkim wymiana poglądów, wiedzy i doświadczeń z zakresu stosowania nowych technologii cyfrowych w dyscyplinach oraz naukach o przeszłości i zabytkach, jak również propagowanie stosowania nowych technologii i upowszechniania wyników dotychczasowych badań.

Ponadto celem konferencji jest stworzenie platformy do debaty nad ww. zagadnieniami oraz integracja środowiska naukowego w odniesieniu do stosowania nowych technologii w pracach i badaniach związanych z dziedzictwem kulturowym.

Tegoroczna edycja poświęcona jest problemowi wprowadzeniem pewnych zaleceń, a dalej standardów w digitalizacji dziedzictwa archeologicznego.

Standaryzacja ma stanowić przede wszystkim element procesu, który ułatwi tworzenie, przechowywanie, wykorzystywanie oraz udostępnianie zasobów cyfrowych dziedzictwa archeologicznego. Pojęcie standaryzacji odnosi się również do kształcenia w zakresie digitalizacji dziedzictwa archeologicznego.

Tegoroczna konferencja to spotkanie, które w zamyśle organizatorów ma również na celu przedstawienie doświadczeń dyscyplin pokrewnych z zakresu szeroko rozumianej standaryzacji w procesie digitalizacji obiektów dziedzictwa kulturowego.

Konferencja „Cyfrowa przeszłość 2010. Standardy digitalizacji dziedzictwa archeologicznego” odbędzie się 8-10 listopada w Warszawie
w siedzibie Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego
przy ul. Wóycickiego, budynek Auditorium Maximum, Aula im. Roberta Schumana. Otwarcie konferencji: 8 listopada 2010 r. o godz. 10.00.

Organizatorzy tegorocznej konferencji przewidują aktywny udział w formie: prezentacji posteru, prezentacji referatu, organizacji warsztatu oraz organizacji i przeprowadzeniu panelu dyskusyjnego.

Więcej informacji na stronie konferencji.

~ - autor: Wojciech Pastuszka w dniu 4.11.2010.

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

 
%d blogerów lubi to: