Prehistoryczna spódnica i zmumifikowana koza

Fragmenty trzcinowej spódnicy sprzed około 5900 lat i równie stara zmumifikowana koza to najnowsze odkrycia archeologów pracujących w jaskini Areni-1 w południowej Armenii, która jest prawdziwą skarbnicą prehistorycznych zabytków z materiałów organicznych.

Znalezisko ogłoszono na specjalnej konferencji zorganizowanej w stolicy kraju.

Jak twierdzą odkrywcy, spódnica jest jedną z najstarszych odnalezionych dotąd na świecie części ludzkiego ubrania z plecionej trzciny.

Koza natomiast jest o jakieś tysiąc lat starsza od pierwszych znanych zmumifikowanych zwierząt z Egiptu.

Na podstawie depeszy AP. Niestety nie podano w niej, czy mumia kozy jest naturalna, czy też jest dziełem człowieka.

O jaskini Areni-1 najgłośniej było w czerwcu tego roku, gdy naukowcy ogłosili odkrycie tam doskonale zachowanego najstarszego skórzanego buta świata. Jest on o około 400 lat młodszy od spódnicy.

Tak doskonałe zachowanie materiałów organicznych to sprawka chłodnego i suchego mikroklimatu, który panuje w jaskini od tysiącleci. Dodatkowo zabytki leżą pod warstwą owczych odchodów.

~ - autor: Wojciech Pastuszka w dniu 2.11.2010.

Komentarzy 5 to “Prehistoryczna spódnica i zmumifikowana koza”

 1. A przyjelo sie, ze skory i skory…do czasu opanowania tkania.
  Caly czas twierdze, ze czlowiek przez setki tysiecy lat korzystal z roznych surowcow roslinnych, latwych w obrobce ale nie pozostawiajacych sladow kopalnych, do tworzenia roznych artykułów zycia codziennego.

 2. „Na podstawie depeszy AP. Niestety nie podano w niej, czy mumia kozy jest naturalna, czy też jest dziełem człowieka.”

  Naturalna. Ze źródła armeńskiego:

  According to Pavel Avetisyan, Director of the Institute of Archaeology and Ethnography, Egyptian mummifications are man-made while Areni cave mummifications are triggered by environment.

  http://www.aysor.am/en/news/2010/10/26/boris-gasparyan2/

  • Dzięki wielkie za wyszukanie. Przy tak słabym necie, jakim obecnie dysponuję, nie mogę zbyt dużo szperać po sieci, bo zajęłoby to strasznie dużo czasu, a w końcu jestem teraz na wakacjach :).

 3. […] trafiała już też z okazji odkrycia mózgu sprzed około 6 tysięcy lat oraz równie starego fragmentu trzcinowej spódnicy oraz zmumifikowanej kozy. Teraz pracujący w jaskini archeolodzy zaprezentowali najstarsze na świecie wyposażenie do […]

 4. […] trafiała już też z okazji odkrycia mózgu sprzed około 6 tysięcy lat oraz równie starego fragmentu trzcinowej spódnicy oraz zmumifikowanej kozy. Teraz pracujący w jaskini archeolodzy zaprezentowali najstarsze na świecie wyposażenie do […]

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s