Grobowiec z twierdzy Kuelap

W najwyższej części malowniczej twierdzy Kuelap, która znajduje się w północnym Peru, archeolodzy natrafili na wyposażony w bogate dary pochówek z okresu panowania Inków. Jest to jeden z najważniejszych grobowców odkrytych w tym miejscu.

 Mury twierdzy Kuelap w niektórych miejscach mają nawet 19 metrów wysokości

Położoną na szczycie wzgórza fortecę zbudował lud Chachapoya. Po ciężkich walkach uległ on jednak Inkom i musiał uznać władców z odległego Cuzco, którzy rządzili za pomocą swoich przedstawicieli.

Zdaniem badaczy w odkrytym grobowcu złożono szczątki jednego z takich namiestników. Pochówek pochodzi bowiem z okresu inkaskiego o czym świadczą liczne przedmioty pochodzące z Cuzco.

W pobliżu grobowca domniemanego namiestnika archeolodzy odkryli też w ostatnich miesiącach grób, w którym pochowano sześć osób oraz ponad sto ofiar w postaci muszli, ceramiki oraz wyrobów z kamienia i metalu.

Sam grobowiec był zbudowany z płyt kamiennych i jego konstrukcja nie przypominała pochówków Chachapoya. W jego wnętrzu były dwie komory. W jednej były zwłoki mężczyzny w pozycji embrionalnej, a w drugim szczątki lamy, kolejne muszle i trzy ceramiczne naczynia. Dwa z nich to wyroby inkaskie.

Zdaniem peruwiańskich badaczy zmarły najprawdopodobniej był miejscowym arystokratą, któremu Inkowie powierzyli władzę nad tym skrawkiem rozległego imperium.

Na podstawie En Peru

~ - autor: Wojciech Pastuszka w dniu 1.11.2010.

Komentarzy 5 to “Grobowiec z twierdzy Kuelap”

 1. Kuelap jest niesamowity. Zdjęcie takie jak powyżej zmusza do postawienia pytania o polityczną organizację Chachapoya w dobie przedinkaskiej. Czy rzeczywiście nie tworzyli oni imperium porównywalnego z Inkami, którzy ich w końcu podbili? Jeśli tak, to w jaki sposób którekolwiek z lokalnych „wodzostw” (jak się sugeruje) było w stanie zgromadzić siły i środki do budowy czegoś takiego? I po co? Chyba, że te lokalne wodzostwa czy rody/wspólnoty (ayllus) były równie ludne jak państwa-miasta Mezoameryki, choćby Majów, Misteków czy ludów Nahua. Ale i tak, w tym ostatnim przypadku, największe struktury wznosiły te państewka, które podporządkowały sobie wielu sąsiadów na dużym obszarze i ściągały z nich bogaty trybut (tworząc coś w rodzaju „imperium”). A tu jakieś wojownicze plemię z lasów mglistych na amazońskich stokach Andów stawia fortecę taką, że opada szczęka.

  Inna sprawa, że rozdrobnione politycznie społeczeństwa, których organizacja nie wykracza zwykle poza państwo-miasto czy lokalny klan, są niekiedy zdolne do wznoszenia naprawdę wielkich budowli. Ot choćby kamienne forty na wyspie Rapa Iti w Polinezji Francuskiej. Cywilizacja starożytnej Grecji obyła się jakoś bez imperium nad którym słońce nie zachodziło ;-) Wystarczy, żeby te lokalne, autonomiczne wspólnoty były dostatecznie ludne, zaś produkcja żywności naprawdę wydajna

 2. chyba, że taki obraz Chachapoyas (wojownicze plemię z górskich lasów) to propaganda Inków, skutecznie maskujących ślady cudzej, wcześniejszej imperialnej wielkości. W końcu twierdzili oni, że na wielu terenach Inkowie nauczyli ludzi w ogóle cywilizowanego zachowania, m.in. powstrzymując ich od zjadania się nawzajem

  • W kazdym razie, gdyby te cywilizacje „wystartowaly” ze swoim rozwojem tysiac, moze nawet 500 lat wczesniej, historia moglaby wygladac calkiem inaczej.
   Zreszta w Ameryce Polnocnej rowniez byly wielkie zwiazki plemienne z ludnoscia osiadla na stosunkowo wysokim poziomie rozwoju.

   • ależ oni wcale tak późno nie wystartowali. Świątynia Skrzyżowanych Rąk w peruwiańskim Kotosh pochodzi z III tysiąclecia p.n.e.

    • A gdzie panstwo zwiazane z ta swiatynia?
     W tym czasie w Mezopotamii byly od ponad tysiaca lat dobrze zorganizowane miasta i panstwa.

     Jako odpowiednik tego budynku podalbym Tell Qaramel sprzed 13 tys lat czy Jerycho sprzed 12 tys lat, oraz Gobekli sprzed 11 500 lat .

     Jest roznica w czasie…….

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

 
%d blogerów lubi to: