Kolejne ślady po zaginionych ludach Amazonii

Badacze z Uniwersytetu w Göteborgu znaleźli wraz z brazylijskimi kolegami kolejne pozostałości po rolniczych ludach, które setki lat temu żyły w dorzeczu Amazonki. Na południe od miasta Santarem archeolodzy odkryli resztki około 90 osiedli

Jedna z depresji, które archeolodzy interpretują jako pozostałości po zbiornikach na wodę. Fot. Per Stenborg/GU

– Najbardziej zaskakujące jest to, że wiele spośród tych osiedli leży z dala od rzek w słabo obecnie zaludnionych rejonach lasu deszczowego – mówi Per Stenborg, który kierował pracami szwedzkich naukowców.

Tereny te charakteryzują się mało żyzną glebą i znacznym niedoborem wody w porze suchej. Jednak Indianie zdołali dostosować środowisko do swoich potrzeb. Szwedzcy archeolodzy odkryli m.in. znaczne skupiska terra preta (czarnej ziemi), która najpewniej jest dziełem samych Indian. Mieszając ziemię z resztkami organicznymi i węglem drzewnym tworzyli oni wyjątkowo żyzne pola.

Szwedzi natrafili również na ogromne zagłębienia w ziemi, które są najprawdopodobniej pozostałościami zbiorników na wodę. Niektóre z nich mają kilkaset metrów średnicy.

Szwedzkie odkrycia są kolejnym dowodem na to, że mieszkańcy amazońskiej puszczy doskonale radzili sobie z ekologicznymi ograniczeniami, jakie istnieją w tym regionie (np. brakiem dobrych gleb).

Wszystkie te znaleziska doskonale pasują też do relacji z wyprawy konkwistadora Francisco de Orellany, który w latach 1541-1542 przepłynął Amazonką z Peru aż do Oceanu Atlantyckiego. Jeden z uczestników wyprawy dominikanin Gaspar de Carvajal pozostawił pamiętniki, w których opisywał liczne osady zamieszkane przez tysiące Indian. Jego relację przez długi czas uznawano za bujdy, gdyż nikt później nie spotkał już tych Indian. Obecnie uważa się, że padli oni ofiarą zawleczonych przez Europejczyków chorób. W XVI-XVII w. przez obie Ameryki przetoczyło się wiele epidemii, które zabiły większość rodowitych Amerykanów.

Komunikat prasowy Uniwersytetu w Göteborgu

Polecam mój dłuższy artykuł prezentujący najważniejsze odkryte dotąd pozostałości po dawnych ludach Amazonii. Napisałem tam też więcej o tym, jak prekolumbijscy mieszkańcy Amazonii utrzymywali się z rolnictwa, nie niszcząc jednocześnie puszczy.

~ - autor: Wojciech Pastuszka w dniu 23.10.2010.

Jedna odpowiedź to “Kolejne ślady po zaginionych ludach Amazonii”

  1. W każdym razie rzuca to nowe światło na genezę tych zbójów Inków, a może nawet części kultur preinkaskich.

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

 
%d blogerów lubi to: