Wyjątkowo bogaty prehistoryczny grób z Podkarpacia

Kilka tysięcy zabytków sprzed ponad 6 tys. lat oraz grób niszowy przywódcy grupy ówczesnych pasterzy znaleźli archeolodzy podczas prac wykopaliskowych w Szczytnej koło Jarosławia (Podkarpackie) – poinformowała we wtorek archeolog Monika Hozer.

– W trakcie archeologicznych prac ratunkowych przy budowie autostrady A-4 natrafiliśmy na osadę i kurhan sprzed 6 tys. lat. Znaleziono także pochodzący z tego okresu grób niszowy, w którym prawdopodobnie został pochowany przywódca ludności zasiedlającej te tereny w okresie neolitu – powiedziała Hozer.

W grobie młodego mężczyzny były m.in.: mosiężne toporek i naszyjnik, zestaw narzędzi krzemiennych, zdobione naczynia. Mężczyznę pochowano ze zwierzęciem. Odkryte zabytki trafią do Muzeum Okręgowego w Rzeszowie.

W ocenie Hozer, przedmioty, z którymi pochowano mężczyznę, świadczą o jego przywódczej pozycji w grupie. Na tym terenie żyła wówczas ludność pasterska.

Badania przy budowie autostrady prowadzi Fundacja Rzeszowskiego Ośrodka Archeologicznego.

Tekst pochodzi z serwisu Nauka w Polsce.

W obszerniejszej relacji w lokalnej Gazecie Wyborczej Monika Hozer powiedziała „Mamy prawdziwą sensację, która spowoduje rewolucję w datowaniu epok, wydłuży czas kultury ceramiki sznurowej. (…) Do tej pory znajdywano pojedyncze egzemplarze miedzianych toporków, podobne odnajdywano aż w Siedmiogrodzie. Nasz posiada ścisłe analogie do tych z Siedmiogrodu, co świadczy o skali kontaktów, jakie miały ówczesne ludy. Ale dopiero zestawienie toporka z ozdobami, naczyniami i narzędziami, czyni z naszego znaleziska ważne wydarzenie w skali Europy. Tak bogate wyposażenie grobu z tego okresu to unikat.” Złożonego w grobie niszowym mężczyznę Hozer nazywa księciem-wojownikiem.

~ - autor: Wojciech Pastuszka w dniu 20.10.2010.

Komentarzy 12 to “Wyjątkowo bogaty prehistoryczny grób z Podkarpacia”

 1. Trochę offtopic. Czy badania ratunkowe prowadzi się tylko przy budowie autostrad? Wygląda na to, że albo przy budowach dróg niższych klas archelogów nie ma, albo przegapili coś takiego:
  http://www.bialystokonline.pl/w-zambrowie-odkopano-ukradziony-13-lat-temu-samochod,artykul,54937.html

  • Przy drogach niższych kategorii też pracują archeolodzy. Nie na każdym odcinku jednak wymagane są badania wyprzedzające. Na niektórych tylko nadzór, a na sporej części archeolodzy są w ogóle nie potrzebni. 13 letnia Toyota słabo kwalifikuje się jako obiekt badań archeologicznych…

   • Rozumiem, że chodzi o koszty, które w przypadku autostrady są zaledwie ułamkiem wszystkich wydatków. I pewnie, gdyby prowadzono badania przy każdej drodze, nie nastarczyłoby archeologów.
    Trochę przykro jednak pomyśleć, że zamiast Toyoty mógł być tam grób z epoki bronzu. Pewnie buldożer by się na nim nawet nie zatrzymal.

    • Chodzi o rozmaite kwestie, w tym koszty. Zwykle nie ma sensu prowadzić badań na obszarach, na których nie spodziewamy się niczego znaleźć. Zwykle po ustaleniu trasy przebiegu drogi prowadzi się tam badania o charakterze rozpoznawczym, głównie powierzchniowe, których celem jest lokalizacja stanowisk. Później w miejscu zidentyfikowanych stanowisk prowadzi się badania lub przynajmniej nadzory archeologiczne (tzn. w czasie prowadzenia prac ziemnych na miejscu jest archeolog, którego zadaniem jest zaglądanie „pod koparkę”, dokumentacja, ewentualnie wstrzymanie prac). Oczywiście niektóre stanowiska mogą nie zostać zidentyfikowane i nie poddane badaniom.
     Zgodnie z prawem ekipa budowlana, w razie natrafienia na jakieś struktury archeologiczne powinna przerwać prace i zawiadomić urząd konserwatorski. Podejrzewam, że w praktyce różnie to bywa. Generalnie wykonawcy słabo się to opłaca, bo powoduje poślizgi…

 2. Mosieżny to nie miedziany taka uwaga, szkoda ze nie ma zdjeć tych zabytków autorka twierdzi że to KCSZ ??

  • Niestety, w tym wypadku jedynie relacjonuję, co podają media. W Gazecie autorka odkrycia wyraźnie mówiła o tej kulturze, nawet wyjaśniła skąd pochodzi jej nazwa, więc to najwyraźniej nie jest wynalazek dziennikarza.

   • Już same zabytki metalowe dla kultury wstęgowej rytej z uwagi na jej datowanie to nie mała sensacja a względem tego „mosiądzu” – No rewelacja – zapowiada się znalezisko roku.

 3. właśnie czekamy na zdjęcia i rysunki bo problem z wieloma polskimi odkryciami i wykopaliskami to że czasem wędrują do szuflad i magazynów i tyle je widzieli!!!!
  http://imigrantka.blox.pl

 4. Jeżeli dobrze rozumiem ten grób/te groby z uprzednio znanych archeologicznych artefaktów tworzy/ą krajobraz kulturowy?

 5. […] Kościół w Czermnie 5. Odkrycia w Dzielnicy: neolityczny posążek i najstarsze żyto w Polsce 6. Prehistoryczny grób ze Szczytnej 7. Pochówek dziecka z jaskini Borsuka 8. Brama grodziska w Tumie 9. Sambijska biżuteria i […]

 6. […] Archeolodzy podkreślają, że odkryte przedmioty są identyczne z tymi, które znaleziono niedawno w grobowcu w Szczytnej. Możliwe, że osoby pochowane w obu tych miejscach należały do tej samej […]

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

 
%d blogerów lubi to: