Rytualny pochówek z rumuńskiej jaskini

Ściśnięty szkielet – z uciętą za życia głową złożoną na miednicy zmarłego – umieszczony w jamie 2 500 lat temu znaleźli archeolodzy w jaskini Craniilor w rumuńskiej Dobrudży w dorzeczu Casimcea nad Morzem Czarnym. Ekspedycją kierowali: Bartłomiej Sz. Szmoniewski z Instytutu Archeologii i Etnologii PAN Oddział w Krakowie oraz Valentina Voinea z Narodowego Muzeum Archeologii i Historii w Konstanty.

W pobliżu szkieletu naukowcy odkryli dwa skupienia ochry (czerwony barwnik stosowany do zdobienia ciała) oraz ziemi z dużą ilością węgli drzewnych i innych szczątków organicznych. Tego typu znalezisko badacze łączą z praktykami religijnymi.

W trakcie badań grobu archeolodzy natrafili na fragmenty glinianych naczyń ceramicznych charakterystycznych dla ceramiki ludności kultury Babadag zamieszkującej ten obszar w ok. XI/X-VII stuleciu p.n.e. W 2009 roku obok opisywanego pochówku odkryto rytualnie uciętą część czaszki ułożoną na fragmentach amfor rzymsko-bizantyńskich z czasów IV-VI w. n.e.

Ludność, której przedstawicielem jest zmarły z jaskini Craniilor zamieszkiwała we wczesnej epoce żelaza tereny położone w północnej części Dobrudży po rozlewiska delty Dunaju.

– Cechą charakterystyczną rytuałów pogrzebowych tej kultury archeologicznej było chowanie zmarłych w pozycji skurczonej z brakującymi elementami szkieletu lub o zmienionym układzie anatomicznym. Pochówek rytualny odkryty przed wejściem do jaskini Craniilor jest pierwszym tego typu znaleziskiem będącym przykładem praktyk rytualno-magicznych. Odbywały się one przed jaskinią – miejscem nacechowanym głębokim znaczeniem symbolicznym – wyjaśnia Bartłomiej Sz. Szmoniewski.

Natomiast w jaskini związanej według tradycji ze Świętym Janem Kasjanem (ok. 360-435) odkryto pozostałości intensywnego jej użytkowania od epoki neolitu (kultura Hamanghia) po okres wczesnego średniowiecza (kultura Dridu). W badanych warstwach we wnętrzu jaskini znaleziono dużo kości ludzkich.

– Ponadto na ścianach jaskini odkryliśmy ryty krzyży poświadczające wykorzystywanie tego miejsca prawdopodobnie od późnego antyku, jako przestrzeni sakralnej, co jest zgodne z przypisaną jaskini tradycją – dodaje Szmoniewski.

Archeolodzy kontynuowali badania w ramach projektu zapoczątkowanego w 2009 roku. Wykopaliska obejmują cztery jaskinie: La Izvor, Baba, Cranilor i jaskinię Świętego Jana Kasjana.

Badania w dorzeczu Casimcea będą prowadzone na szerszą skalę w 2011 roku.

Tekst pochodzi z serwisu Nauka w Polsce. Oryginalny artykuł ze zdjęciami.

~ - autor: Wojciech Pastuszka w dniu 18.10.2010.

Komentarzy 7 to “Rytualny pochówek z rumuńskiej jaskini”

 1. Ciekawe czemu podczas ceremonii pogrzebowej ludzie inaczej ustawiali kości- w sensie niezgodnie z anatomią człowieka…? Był tego jakiś cel? Czy może wtedy ludzie po prostu nie znali prawdziwej, dokładnej anatomii i kładli szczątki byle jak?

  • Mogę się tylko domyślać, że chodziło o względy rytualne.

   • Nie musisz sobie łamać głowy i się intensywnie domyślać. Zostało to napisane powyżej w komentowanym tekście.

  • Zwyczaje okaleczania, przybijania, dekompletowania, przemieszczania części zwłok itp. często wiązały się z lękiem, jaki budziła wiara, iż człowiek zmarły nagłą lub brutalną śmiercią może wstać z grobu w jakiejś demonicznej postaci i nękać żywych. Powyższe praktyki miały mu to uniemożliwić.

 2. „Ściśnięty szkielet – z uciętą za życia głową”

  Dobre – ciekawe jak ustalili, że za życia?

  Za życia tego, co ucinał to na 100%.

  • o.. o to samo sie chcialam zapytac. Przejezyczenie czy faktycznie ktos wysunal taka hipoteze???
   Bo cala reszta brzmi sensownie…

 3. Skąd wiadomo, że głowa została ucięta za życia? Znaleźli ślady gojenia? LOL! xD

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s