Niepełnosprawny 45-latek sprzed pół miliona lat

Niedawno pisałem o badaniu dziejów współczucia i przykładach opieki nad niepełnosprawnymi wśród wymarłych już gatunków ludzi. W najnowszym „PNAS” hiszpańscy badacze opisali odkrycie, które staje się niezwykle ważnym uzupełnieniem tamtego wpisu.

Wśród tysięcy szczątków praludzi wykopanych w Atapuerca w Hiszpanii znalazły się miednica i dolna część kręgosłupa mężczyzny z gatunku Homo heidelbergensis, który zmarł około pół miliona lat temu w wieku 45 lat. To dla naukowców wielki skarb, gdyż nigdy dotąd nie odkryli tak starych kości człowieka, którego można uznać za sędziwego.

Mężczyzna był jednak nie tylko bardzo stary, jak na swe czasy, ale był też poważnie schorowany. Deformacja kręgosłupa obdarzyła go garbem, uniemożliwiała sprawne chodzenie i noszenie dużych ciężarów. Współcześni ludzie z podobnymi zwyrodnieniami odczuwają wielki ból. Antropolodzy uważają również, że prehistoryczny starzec najpewniej wspierał się laską, nie mógł samodzielnie polować i był uzależniony od pomocy innych członków grupy.

Badacze unikają jednak mówienia, że był dla swych bliskich ciężarem. Zdaniem naukowców mężczyzna, któremu nadali imię Elvis, prawdopodobnie był bardzo cennym członkiem grupy, gdyż podczas swojego długiego życia zgromadził ogromną wiedzę i doświadczenie, czym mógł się dzielić z innymi.

Odkrycie pokazuje, że Homo heidelbergensis, którzy są przodkami neandertalczyków, w pełni zasługują na miano ludzi. Szczątki Elvisa są świadectwem, że łączyły ich silne więzi społeczne i nie było im obce współczucie. Obraz prymitywnego, półdzikiego jaskiniowca staje się coraz bardziej nieprawdziwy.

Bonmati, A., Gomez-Olivencia, A., Arsuaga, J., Carretero, J., Gracia, A., Martinez, I., Lorenzo, C., Bermudez de Castro, J., & Carbonell, E. (2010). Middle Pleistocene lower back and pelvis from an aged human individual from the Sima de los Huesos site, Spain Proceedings of the National Academy of Sciences DOI: 10.1073/pnas.1012131107

O odkryciu można też przeczytać m.in. w NewScientist i Discovery News.

~ - autor: Wojciech Pastuszka w dniu 14.10.2010.

Komentarzy 10 to “Niepełnosprawny 45-latek sprzed pół miliona lat”

 1. Może niezbyt nowy tekst, użyty jest jeszcze termin neurony lustrzane- a obecnie mówi się już o procesach lustrzanych, ale dla zainteresowanych tematem polecam gdyż jest przystępnie napisany:
  http://www.racjonalista.pl/kk.php/s,5395/q,Neuronalne.i.fizjologiczne.podloze.empatii

 2. Ale jak można dowiedzieć się, ile taki człowiek miał lat? Wynika to z jakiś badań czy widać to tak na oko, po wyglądzie?

  • Po słojach ;)
   .
   .
   .
   .
   .
   a tak powazniej, to chyba pierwsza ocena jest po zuzyciu zebow, a pozniej sa dalsze oceny po stopniu zwapnienia kolejnych elementow szkieletu (coraz mniej elementow chrzestnych).

   • ,,Po słojach;)–wiadomo żart
    .
    .
    .
    .
    ,,(coraz mniej elementow chrzestnych).–.Co ma do tego chrzest?
    Szukać człowieka w księgach parafialnych?
    Nałogowo krzysztofie’fs nie używasz polskiej czcionki(prawy alt)
    i wyszło,jak wyszło,a miało być chrzęstne.
    Przy słojach jakoś jednak wyszło.

  • Jest wiele różnych sposobów określania wieku odkrytych szczątków. W większości przypadków opierają się one na analizowaniu stanu zębów oraz wyglądu i stanu kości. Stosunkowo łatwo ocenia się wiek osób młodych. W przypadku osób starszych jest to już zadanie trudniejsze. Podany wiek 45 lat należy więc traktować jako pewne przybliżenie.

 3. ,,Zdaniem naukowców mężczyzna, któremu nadali imię Elvis, prawdopodobnie był bardzo cennym członkiem grupy, gdyż podczas swojego długiego życia zgromadził ogromną wiedzę i doświadczenie, czym mógł się dzielić z innymi.”
  Jeszcze całkiem niedawno poddawano w wątpliwość czy Neandertalczyk
  potrafił mówić.

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s