Paradny rzymski hełm osiągnął gigantyczną cenę

Nawet najbardziej optymistyczne szacunki specjalistów okazały się totalnie konserwatywne w starciu z rzeczywistością. Paradny rzymski hełm z brązu odkryty przez poszukiwacza skarbów w Kumbrii sprzedano na aukcji za szokującą kwotę 2,28 mln funtów. Najwyższe szacunki, jakie pojawiały się przed aukcją, to 500 tys. funtów. Sam dom aukcyjny Christie’s szacował jego wartość na 200-300 tys. funtów.

Piękny i bardzo rzadki hełm kupił anonimowy nabywca, który licytował przez telefon. Nie wiadomo więc na razie, czy zabytek opuści Wielką Brytanię, czego obawiają się miejscowe muzea. Nie mogły one wykupić hełmu przymusowo, gdyż zgodnie z angielskim prawem pojedynczy przedmiot z brązu nie podlega tej procedurze.

Obecnie w brytyjskich mediach pojawiają się głosy, by zabronić wywozu hełmu z kraju.

Poszukiwacz odkrył kawaleryjski hełm paradny z maską na twarz niedaleko starożytnej rzymskiej drogi w Crosby Garrett w Kumbrii na północy Anglii. Wykonany z brązu zabytek dotrwał do naszych czasów w ponad 60 kawałkach, ale specjaliści z domu aukcyjnego Christie’s złożyli go w jedną całość. Hełm jest całkowitym unikatem. Przedstawia przystojnego młodzieńca z kręconymi włosami we frygijskiej czapce, na której siedzi gryf. Zabytek jest datowany na 75-250 n.e. Takich hełmów używano podczas zawodów zwanych hippika gymnasia, w których uczestniczyli rzymscy kawalerzyści.

Zdjęcia hełmu przed i po konserwacji. Filmik BBC News z aukcji. Informacja o aukcji na stronach domu aukcyjnego Christie’s, gdzie również jest świetne zdjęcie.

~ - autor: Wojciech Pastuszka w dniu 10.10.2010.

Komentarze 2 to “Paradny rzymski hełm osiągnął gigantyczną cenę”

  1. Wspaniały zabytek

    • I cena też niewąska… kiedyż to my dojdziemy do takich (czy zbliżonych standardów postępowania, zarówno po stronie poszukiwaczy, jak i po stronie Skarbu Państwa…)

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

 
%d blogerów lubi to: