Najstarsze ślady dinozaurów są w Polsce

Ślady dinozaurów, które odkryto w Górach Świętokrzyskich, pochodzą sprzed 250 mln lat i są starsze o dziewięć mln lat od najstarszych znanych pozostałości tych zwierząt – informują odkrywcy na łamach najnowszego numeru „Proceedings of the Royal Society B”.

W badaniach brał udział polski paleontolog, Grzegorz Niedźwiedzki z Uniwersytetu Warszawskiego. Naukowiec w styczniu tego roku zasłynął jako współodkrywca śladów najstarszych czworonogów na Ziemi. Znalezisko zostało dokonane również w Górach Świętokrzyskich.

Ślady zwierzęcia, któremu nadano nazwę Prorotodactylus, mierzą kilka centymetrów długości. Wynika z tego, że prymitywne dinozaury, dinozauromorfy, były niepokaźnymi zwierzętami wielkości kotów. Ważyły również niewiele – kilogram lub dwa. Chodziły na czterech nogach i były zwierzętami dosyć rzadkimi. Z analiz stanowiska paleontologicznego wynika, że ich tropy stanowią zaledwie 2-3 proc. wszystkich tropów zwierząt odciśniętych w tym miejscu.

Prawdziwą sensacją naukową jest to, że ślady datowano na dwa mln lat po tzw. wymieraniu permskim, największej tego typu katastrofie w dziejach Ziemi, w której zniknęło z powierzchni naszej planety 90 proc. gatunków. Aż do czasu najnowszego odkrycia, świat naukowy był przekonany, że dinozaury pojawiły się 15 do 20 mln lat po tej katastrofie.

– W skali geologicznej dwa mln lat to mgnienie oka – wyjaśnia główny autor artykułu, Stephen Brusatte z American Museum of Natural History w Nowym Jorku.

Zdaniem badaczy, bez tej katastrofy dinozaury nie pojawiłyby się. Podobnie było ze ssakami, które zyskały możliwość ekspansji dopiero po wymieraniu, które dotknęło dinozaury 65 mln lat temu.

Tekst pochodzi z serwisu Nauka w Polsce.

Brusatte, S., Niedzwiedzki, G., & Butler, R. (2010). Footprints pull origin and diversification of dinosaur stem lineage deep into Early Triassic Proceedings of the Royal Society B: Biological Sciences DOI: 10.1098/rspb.2010.1746

Ślady wczesnych dinozaurów odkryto na stanowiskach w Stryczowicach, Wiórach i Baranowie w północnej części Gór Świętokrzyskich. Najstarsze z nich znajdują się w położonych 10 km na południe od Ostrowca Świętokrzyskiego Stryczowicach. Ślady w pozostałych dwóch miejsca są trochę młodsze, ale i tak należą do najstarszych na świecie.

~ - autor: Wojciech Pastuszka w dniu 10.10.2010.

Komentarzy 9 to “Najstarsze ślady dinozaurów są w Polsce”

  1. Ciekawe, że dinozaury dorosły do gigantycznych rozmiarów, a ssaki nie, ciekawe byłoby odkrycie, dlaczego.

  2. są i na to teorie. np. klimat się wtedy ocieplił i osuszył, i dinozaury były do tego lepiej przystosowane. m.in. saki nie miały wtedy jeszcze wykształconych mechanizmów efektywnego chłodzenia organizmu. i stąd niewielkie rozmiary i nocny tryb życia.
    pamiętajmy iż podówczas dinozaury konkurowały o prymat także z crurotarsi. i wygrały choć zapewne przegrywały by wtedy w zakładach.

  3. a tak na boku to gdzie dokładnie odkryto te ślady?

  4. Hehe sam mam trochę materiału ichnologicznego z Wiór.

  5. […] Drugie odkrycie nie trafiło co prawda na okładkę „Nature”, ale publikacja w „Proceedings of the Royal Society B” to również świetne osiągnięcie. Tym razem Grzegorz Niedźwiedzki odkrył najstarsze na świecie ślady dinozaurów. […]

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

 
%d blogerów lubi to: