Neandertalczyków pokonały wulkany?

Po raz pierwszy znaleźliśmy dowody na to, że zniknięcie neandertalczyków z Kaukazu zbiega się z erupcjami wulkanów około 40 tys. lat temu – napisał zespół rosyjskich i amerykańskich badaczy w magazynie naukowym „Current Anthropology”.

Podczas badań jaskini Mezmajskaja na Kaukazie uczeni natrafili na dwie warstwy popiołów wulkanicznych sprzed około 40 tysięcy lat. Wykopaliska wykazały, że powyżej drugiej warstwy nie ma już żadnych śladów obecności neandertalczyków.

Zdaniem badaczy ich odkrycie pozwala na wysunięcie hipotezy, że zniknięcie neandertalczyków ze znacznych połaci Europy należy wiązać z erupcjami wulkanów we Włoszech i na Kaukazie. Wywołały one wulkaniczną zimę, która znacząco utrudniła życie naszym wymarłym kuzynom. Jak piszą Rosjanie i Amerykanie klimatyczna zapaść doprowadziła do zagłady wielu nisz ekologicznych i masowego wymierania ludzi oraz zwierząt.

Powołując się na swoje odkrycie i dane z innych europejskich stanowisk naukowcy twierdzą, że liczba neandertalczyków skurczyła się nagle po tej katastrofie. Wkrótce potem na opustoszałe tereny wkroczyli Homo sapiens, którzy podczas wulkanicznej zimy żyli na cieplejszych południowych terenach.

Jak podkreślają badacze, erupcje sprzed około 40 tys. lat były najpotężniejszymi tego typu zdarzeniami w zachodniej Eurazji podczas całego okresu istnienia neandertalczyków.

Golovanova, L., Doronichev, V., Cleghorn, N., Koulkova, M., Sapelko, T., & Shackley, M. (2010). Significance of Ecological Factors in the Middle to Upper Paleolithic Transition Current Anthropology, 51 (5), 655-691 DOI: 10.1086/656185

Komunikat prasowy

~ - autor: Wojciech Pastuszka w dniu 8.10.2010.

Komentarzy 12 to “Neandertalczyków pokonały wulkany?”

 1. Ciekawe, czy ten pogląd się utrzyma (przejdzie próbę czasu i krytyki)?

  • Sadze, ze sprawa jest naprawde wieloczynnikowa.
   Zwlaszcza, ze czytamy rowniez gdzie indziej o przekrzyzowaniu sie Neandertalczykow z Homo Sapiens itd itp.
   Gdyby teraz ludzkosc z jakiejs przyczyny trafil szlag, wduzej czesci populacji na calej kuli ziemskiej to rowniez przyszli badacze mogliby wysnuwac hipotezy, ze np. wystapienie w warstwach z ostatniego okresu duzej ilosc elementow elektrotechnicznych a zwlaszcza zwiazanych z technika komputerowa, swiadczy o tym, ze bylo to bezposrednia przyczyna zapasci gatunku.

 2. A czemu Neandertalczycy wygineli a homo sapiens przetrwal? Co takiego mial homo sapiens ze przetrwal ten czas?
  Ot, po prostu mnie ciekawi.

 3. W końcu jakaś hipoteza, która wydaje mi się dostatecznie przekonująca. Nigdy nie mogłem pojąć, na jakiej zasadzie np. homo sapiens miałby wytępić neandertalczyka (skoro jest raczej jasne, że nie było to w formie masowych rzezi). Jest mi łatwiej zaakceptować, że homo sapiens ze względu na swoje przystosowania albo na inne występowanie geograficzne uniknął jakiejś katastrofy, która była zabójcza dla jego kuzyna.

 4. Neandertalczycy zamieszkiwali od Półwyspu Iberyjskiego po Ural, również w Północnej Mezopotamii. Żyli w sąsiedztwie przedstawicieli naszego gatunku i stykali się wzajemnie w przeciągu więcej niż 10 tys. lat. Mówi się i pisze, że wykończyło ich gwałtowne załamanie pogody. Homo sapiens przeżył, bo zamieszkiwał w grupach sięgających 100 osobników, a Homo neandertalensis wymarł, gdyż zamieszkiwał w grupach liczących mniej niż 20 osobników. Być może załamanie klimatu wiązało się ze wzrostem aktywności wulkanów. (Hipotezę wiążącą wymarcie neandertalczyka z liczebnością gromad wysunął profesor prowadzący badania w jaskiniach Gibraltaru. Niestety, nie pamiętam jego nazwiska).

  • Chodzi ci może o Finlaysona? Ale on badał ostatnie refugia HSN – wcześniej te hordy były podobno liczniejsze.

 5. Europejska odmiana Homo erectus przekształciła się w drodze ewolucji w neandertalczyka, afrykańska dała początek Ludziom rozumnym, a co stało się z azjatycką, dalekowschodnią odmianą tego gatunku?
  Genetycy zdążyli już wykluczyć przekonanie, że Chińczycy wywodzą się z tej populacji pithekantropów.
  Czy w takim razie ich los nie jest równie zagadkowy, jak ten, który spotkał neandertalczyka?

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s