Gwiazdy z grobowca Karachamona

Niezwykłej urody malowidła odkryli w grobowcu TT223 (tebański grobowiec nr 223) egipscy i amerykańscy archeolodzy. Znajdują się one w komorze grobowej kapłana Karachamona, który zmarł około 2700 lat temu.

Zespół archeologów, którym kieruje Elena Pischikova odgruzowuje zawalony grobowiec od 2006 r. By dostać się do komory grobowej, archeolodzy musieli oczyścić ze skał i ziemi szyb o głębokości 8 m. W środku natknęli się jednak na imponująco kolorowe, jak na swój wiek, malowidła o tematyce astrologicznej ukazujące m.in. gwiazdy i boginię nieba Nut.

Egiptolodzy prawie nic nie wiedzą o właścicielu grobowca, kapłanie Karachamonie. Najwyraźniej nie był on znaczącą postacią, choć możliwe, że należał do królewskiej rodziny. Jego grobowiec jest bowiem jednym z największych w Gurnet Murrai, a dzięki odkrytym właśnie malowidłom, również jednym z najpiękniejszych.

Grobowiec Karachamona odkryto już w 1820 r. Był jednak w złym stanie i nigdy nie został porządnie przebadany. W dodatku po 1970 r. zawalił się. Ponownie odkryto go w 2001 r. TT223 jest jednym z wielu grobowców dostojników, które ulokowano w Gurnet Murrai w Tebach. Niedaleko tego miejsca znajdują się m.in. słynne Kolosy Memnona.

Zdjęcia malowideł znajdziecie w Heritage Key (dwa) i na stronie Zahi Hawassa (trzy inne).

~ - autor: Wojciech Pastuszka w dniu 27.09.2010.

Skomentuj

Please log in using one of these methods to post your comment:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Log Out / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Log Out / Zmień )

Facebook photo

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Log Out / Zmień )

Google+ photo

Komentujesz korzystając z konta Google+. Log Out / Zmień )

Connecting to %s