Złoto i srebro macedońskich wojowników

Najnowszy sezon badań macedońskiego cmentarzyska w Pelli, rodzinnym mieście Aleksandra Wielkiego, przyniósł kolejne groby pełne wspaniałych starożytnych ozdób.

Brązowy hełm ze złotymi dodatkami i złotą maską z cmentarzyska w Pelli, VI w. p.n.e. Fot. materiały prasowe

Greccy archeolodzy, którzy już od 11 lat badają cmentarzysko, poinformowali o odkryciu w tym sezonie 37 grobowców z lat 650-280 p.n.e. Wiele z nich kryło w swym wnętrzu prawdziwe skarby: złote maski i korony, biżuterię ze złota i srebra, hełmy z brązu, żelazne miecze, sztylety i włócznie. Badacze znaleźli też bursztynowe paciorki, terakotowe figurki, a nawet rzadką butelkę na perfumy z kolorowego szkła. W grobach jest też wiele złotych aplikacji na ubrania.

To nie pierwsze takie wspaniałe znaleziska na tym cmentarzysku. Od rozpoczęcia prac w 2000 r. archeolodzy odsłonili łącznie 1004 groby, w których często natrafiali na drogocenne ozdoby. A skarbów z pewnością będzie jeszcze więcej, gdyż na razie przebadano dopiero 5 proc. cmentarzyska.

Zdaniem badaczy cmentarzysko było najpewniej podzielone na obszary przynależące do poszczególnych rodów. Składa się bowiem ze skupisk, w których występują pochówki osób obu płci z kilku stuleci. Z dotychczasowych badań wynika, że cmentarzysko funkcjonowało w latach 650-146 p.n.e.

Zawartość grobów w Pelli pokazuje, że już na długo przed rządami Filipa II, który przekształcił Macedonię w potęgę, najmożniejsza cześć macedońskiego społeczeństwa – uznawanego przez Greków za barbarzyńskie – opływała w znaczne bogactwa.

Pella stała się stolicą Macedonii pod koniec V w. p.n.e. Swoje najlepsze czasy przeżywała – podobnie jak całe królestwo – kilkadziesiąt lat później za panowania Filipa II i Aleksandra Wielkiego.

Tekst głównie na podstawie artykułu w greckim Agelioforos, gdzie możecie zobaczyć m.in. zdjęcie jednego z grobów.

Polecam też relację z badań sprzed dwóch lat, gdzie jest zdjęcie innego zdobionego złotem hełmu z VI w. p.n.e.

~ - autor: Wojciech Pastuszka w dniu 20.09.2010.

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

 
%d blogerów lubi to: