Prospekcja z fotela (via Wod.o.lot)

Gdy działalność talibów uniemożliwiła archeologiczną wyprawę do południowego Afganistanu, doktorant David Thomas z La Trobe University w Melbourne zasiadł przed komputerem i za pomocą Google Earth odkrył wraz z kolegami setki stanowisk archeologicznych na pograniczu afgańskich prowincji Helmand i Kandahar.

To tylko jeden z wielu przykładów tego, jak powszechnie dostępne zdjęcia satelitarne upraszczają poszukiwanie stanowisk archeologicznych z powietrza. A jest to ułatwienie gigantyczne, choćby dlatego, że wynajęcie samolotu kosztuje. Są też kraje, które nie zgadzają się na robienie zdjęć lotniczych (np. Grecja, Turcja, kraje Bliskiego Wschodu). A z góry naprawdę można dużo zobaczyć. Dowodem tego jest bogato ilustrowany artykuł Piotra Wronieckiego.

Prospekcja z fotela Swojego czasu w Internecie całkiem popularna była gra "Find the archeology". W skrócie polegała ona na tym, że użytkownicy forum, na którym została ona zainicjowana, szukali różnego rodzaju stanowisk archeologicznych na zdjęciach satelitarnych w Google Earth. Jako że w większości byli to hobbyści, głównie skupiali się na istniejących obiektach architektonicznych tj. piramidach, świątyniach i zamkach. Tymczasem, szczególnie od kiedy udostępniono w … Read More

via Wod.o.lot

~ - autor: Wojciech Pastuszka w dniu 13.09.2010.

Komentarzy 7 to “Prospekcja z fotela (via Wod.o.lot)”

 1. A jednak chłopcy zamieszkujący cywilizowany świat mają do dyspozycji znacznie bardziej zaawansowany technicznie aparat badawczy niż chłopcy z Ciemnogrodu. Podziwiam zdjęcia satelitarne, którymi posłużył się David Thomas w swojej pracy na fotelu. Ja próbowałem obejrzeć na zdjęciach satelitarnych znacznie bliższe w przestrzeni i w czasie stanowisko archeologiczne, a mianowicie bazę marynarki wojennej w Bałtijsku. No i klapa, zdjęcia nie są ani trochę porównywalne pod względem jakości z tymi, którymi posłużył się wymieniony doktorant.

 2. To tylko i aż fizyka.
  Zaprezentowany pośród zdjęć satelitarnych film ukazujący, że starożytne budowle można było wznosić bez użycia „kosmicznych” technologii, każe nam pamiętać, że ich twórcy przynależą do gatunku Homo sapiens sapiens. Pewien starożytny Grek, o powszechnie znanym imieniu, powiedział: „dajcie mi punkt podparcia a podniosę Ziemię”.
  Na użytek komentatorów artykułu p. t. „Leki ze starożytnego wraku”.
  Człowiek jest w stanie obrobić najtwardszy kamień – diament wykorzystując zjawisko tarcia. Inkowie potrzebowali do obróbki, wielokrotnie miększych od diamentów kamieni, trzech rzeczy. Dużej ilości czasu, dużo mówiących narzędzi i dużo środków dopingujących. Środki dopingujące, to liście koki i kij lub bat. Wszystko to mieli, więc pomoc kosmitów nie była im potrzebna.
  Dla egipskich budowniczych sprawa była tak prosta, że nie pozostawili żadnej pisanej instrukcji.

  • To chyba do mnie :-)
   Ja przecież nic nie wspominałem o Kosmitach. Wiadomo, że cyklopowe mury stawiali miejscowi, przed Inkami. Mówię tylko, że to fascynujące JAK oni to robili i że to jest przykład technologii, którą ówczesna i pod innymi względami bardziej zaawansowana Europa chętnie by zaimportowała w ramach domniemanych międzykontynentalnych kontaktów – gdyby miała jak. Niestety Inkowie tego już najwyraźniej nie potrafili.

 3. Rozdzielczość zdjęć bazy w Bałtyjsku nie zależy od Ciemno czy Jasno grodu tylko od tego czy ktoś te zdjęcia wcześniej wykupił. O ile się nie mylę gdy ktoś kupuje zdjęcia danego obszaru od NASA to trafiają one wtedy do domeny publicznej i dzięki temu mogą być zamieszczane w Googlach.

  • Dziękuję za informację. Wydaje mi się jednak, że w wielu przypadkach brak precyzyjnych zdjęć jest podyktowany obecnością na konkretnym obszarze obiektów wojskowych.

   • Owszem, czasem wojsko prosi o usunięcie dobrej jakości zdjęć ich obiektów, ale obecnie zdjęcia lotnicze całej Polski są dostępne za darmo w internecie. Już nie ma co ukrywać po prostu :)

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s