Neandertalczycy palili w Stajni

Węgiel drzewny i popiół będące pozostałościami neandertalskiego ogniska znaleźli archeolodzy, którzy pod kierunkiem dr. Mikołaja Urbanowskiego z Uniwersytetu Szczecińskiego, badają jaskinię Stajnia w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej.

– Badania węgielków pozwolą na datowanie znaleziska, które jest dla nas cenne, bo pokazuje jakąś organizację przestrzeni. Takie odkrycia nie są częste – powiedział PAP dr Urbanowski.

Inne ciekawe tegoroczne znalezisko to fragmenty substancji częściowo organicznej, a częściowo mineralnej. Naukowcy przypuszczają, że może to być używany przez neandertalczyków barwnik, ale konieczne są jeszcze dokładne analizy substancji.

Jaskinia stajnia to najcenniejsze w Polsce neandertalskie stanowisko. Słynie przede wszystkim z odkrycia neandertalskich zębów, które są pierwszymi w naszym kraju szczątkami tych ludzi. Są to jednocześnie najstarsze szczątki ludzkie odkryte kiedykolwiek w Polsce.

Więcej o badaniach w jaskini Stajnia (w tym zdjęcia) w moim styczniowym artykule: Wielkie odkrycie w jaskini Stajnia. Wreszcie mamy szczątki „polskich” neandertalczyków.

~ - autor: Wojciech Pastuszka w dniu 11.09.2010.

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

 
%d blogerów lubi to: