Biskupin wzbogaci się o dwie historyczne osady

Rekonstrukcje osady neolitycznej i średniowiecznej wzbogacą ofertę najsłynniejszego polskiego skansenu archeologicznego. Staną one w miejscach, gdzie archeolodzy odkryli pozostałości prawdziwych osiedli z tych okresów.

Zrekonstruowana brama osady łużyckiej, która od lat jest symbolem Biskupina. Zdjęcie na licencji Creative Commons. Autor: Fazer

– Turyści będą mogli na własne oczy zobaczyć, jak w tym samym miejscu żyli ludzie na przestrzeni wielu lat. Pod tym względem nie ma takiego drugiego miejsca w Polsce – powiedział PAP dyrektor Muzeum Archeologicznego w Biskupinie, Wiesław Zajączkowski.

Osada wczesnośredniowieczna składać się będzie z 14 chat, ustawionych koliście wokół placu. Osadę z późnego neolitu stworzą równolegle ustawione dwie długie chaty.

Biskupin zawdzięcza swą sławę odkrytej w 1933 r. ufortyfikowanej drewnianej osadzie z VIII w. p.n.e. Nie jest to jednak jedyny ślad przeszłości w tym miejscu. Najstarszymi pozostałościami ludzkiej bytności na terenie Biskupina są obozowiska łowców reniferów sprzed 10 tysięcy lat. Badacze odkryli również ślady osadnictwa neolitycznego (kultura lendzielska; V tys. p.n.e.) z charakterystycznymi długimi domami oraz groby z tego samego okresu. Na półwyspie Jeziora Biskupińskiego znaleziono również pozostałości wczesnośredniowiecznego gródka.

~ - autor: Wojciech Pastuszka w dniu 29.08.2010.

komentarzy 6 to “Biskupin wzbogaci się o dwie historyczne osady”

  1. Kultura lendzielska – jakże z polska to brzmi…

  2. Niestety nazwa tej kultury ro spolszczona wersja nazwy Lengyel- miejscowość na Węgrzech,gdzie po raz pierwszy określono tą dość rozległą kulturę.

  3. Wiem to – tylko że Lengyel po węgiersku to Polak…

  4. […] This post was mentioned on Twitter by laurinio, Wojciech Pastuszka. Wojciech Pastuszka said: Biskupin wzbogaci się o dwie historyczne osady: http://wp.me/p7xd8-1E8 […]

Skomentuj

Please log in using one of these methods to post your comment:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Log Out / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Log Out / Zmień )

Facebook photo

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Log Out / Zmień )

Google+ photo

Komentujesz korzystając z konta Google+. Log Out / Zmień )

Connecting to %s