Prastary łuk znaleziono na Pomorzu

Łuk sprzed ponad 9,5 tys. lat odkryto na terenie rezerwatu przyrody „Świdwie” (Zachodniopomorskie) – poinformowała w piątek PAP rzeczniczka Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Szczecinie Agata Suchta.

Jest to pierwsze znalezisko tego typu na terenie Polski i jedno z kilku w Europie. Łuk znaleziono podczas badań prowadzonych przez Zachodniopomorską Fundację Archeologiczną „Grodzisko” przy współpracy z Ośrodkiem Muzealno-Dydaktycznym „Świdwie”. Wydobyty fragment ma długość 60 cm i szerokość od 4 do 1,2 cm. Pierwotnie łuk miał długość ponad 140 cm. Wykonany został najprawdopodobniej z cisu.

Więcej w depeszy PAP

~ - autor: Wojciech Pastuszka w dniu 27.08.2010.

Komentarzy 12 to “Prastary łuk znaleziono na Pomorzu”

 1. Pieknie.
  Ciekawe kiedy i gdzie bedzie mozna zobaczyc rekonstrukcje.
  Luk cisowy ma dluga tradycje i piekne dokonania

 2. „piękne dokonania” – jak to brzmi…

  • Angielscy lucznicy kawal historii „napisali” tymi lukami :)
   Specyficzne jest to, ze poza wyspami, tradycja szkolenia tak dobrych i tak licznych lucznikow zanikla.

 3. Ciekawe gdzie dokładniej na Świdwiu. Znam to jezioro i okolice całkiem dobrze. To płaskie, bagniste tereny. Kiedyś ponoć jeszcze bardziej podmokłe niż teraz. Po czym poznać, że archeolodzy tu są/byli?
  P.

 4. „Łuk sprzed ponad 9,5 tys. lat odkryto na terenie rezerwatu przyrody „Świdwie” (Zachodniopomorskie) znaleziono łuk sprzed 9,5 tysiąca lat”

  Czyżby to zdanie było pisane bardzo późno w nocy? ;)

  • To zdanie było przeredagowywane bardzo szybko podczas robienia czegoś innego i została nieskasowana końcówka pierwotnej wersji. A przez ostatnie dwa dni miałem mały dostęp do sieci, więc tak zostało przez jakiś czas :). Dzięki za zwrócenie uwagi.

 5. Drewniany 9,5 tys. ?
  Jak to możliwe ?

  Krystyna

  • W odpowiednich warunkach drewniane zabytki potrafią przetrwać tysiące lat. W tym wypadku znaleziska dokonano na obszarze o charakterze bagiennym, a wbrew pozorom woda całkiem dobrze chroni dawne drewniane przedmioty.

 6. Głównie dlatego, że odcina dostęp tlenu.Ale i tak jest szczęśliwym zbiegiem okoliczności, że się to drewienko jeszcze nie zamieniło w torf.

 7. Ludzie, żyjemy w XXI wieku, tymczasem wiadomość mediom przekazali, ale jak ten łuk wygląda to już trzeba sobie wyobrazić.
  Oczywiście ta uwaga pod adresem odkrywców.

  • „Luk jak jest kazdy widzi” – dostosowujac haslo „kon” ze starej encyklopedii.
   natomiast sadze, ze od odnalezienia kawalka drewna i zidentyfikowania go jako luk o okreslonej dlugosci, do wiernej rekonstrukcji jest jednak daleko.
   Sadze, ze zdjecia samego luku w stanie obecnym nie byly na tyle interesujace, zeby udostepniac je prasie a dalej „gawiedzi” – ktora stwierdzi, ze „takich patykow w ogrodzie to ja setki wykopuje”.

 8. […] najstarsze łuki, które zachowały się do naszych czasów, mają tylko około 9 tysięcy lat (jeden z nich odkryto niedawno w Polsce). Archeolodzy znaleźli jednak wiele małych kamiennych grotów sprzed 20-40 tysięcy lat, które […]

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s