Czy to pałac Odyseusza? (film)

Pozostałości mykeńskiego pałacu odkryli greccy archeolodzy na wyspie Itaka. Jest to kolejny pałac z epoki brązu odkryty tam, gdzie taką budowlę umiejscowił w „Iliadzie” Homer. W dziełach greckiego poety była to siedziba Odyseusza, uczestnika wojny trojańskiej, głównego bohater „Odysei” i król Itaki.

Odyseusz wraz z towarzyszami oślepia Polifema. Antyczne malowidło na amforze. Zdjęcie na licencji Creative Commons. Autor: Napoleon Vier

Budowla miała trzy poziomy i schodowy wykute w skale. Wśród ruin archeolodzy z uniwersytetu w Janinie znaleźli wiele fragmentów mykeńskiej ceramiki. Odkryli również źródło z XIII w. p.n.e. podobne do tych, które znajdują się w słynnych rezydencjach w Mykenach i Tirynsie. Badacze wskazują, że budowla świetnie pasuje do homeryckiego opisu siedziby króla Itaki.

Nic więc dziwnego, że odkryte ruiny już ochrzczono pałacem Odyseusza. Trzeba jednak pamiętać, że nie ma żadnych dowodów na historyczność tej postaci. Król Itaki wciąż jest jedynie postacią literacką.

Odkrycie potwierdza jednak, że w wielu wypadkach Homer opisywał realnie istniejący świat. Badacze znaleźli już wiele wspomnianych przez niego siedzib mykeńskich władców (choćby Mykeny, Tiryns czy Orchomenos). Znaleziono także ruiny miasta, które pasuje do homeryckiego opisu Troi. Wszystko to pokazuje, że „Iliada” i „Odyseja” miały jakieś oparcie w prawdziwych faktach. Być może więc król Odyseusz również kiedyś istniał.

O odkryciu napisały m.in. greckie Kathimerini i angielski Telegraph, który pomylił się w datowaniu. Przesadzili też w tytule, bo to żaden dowód historyczności Odyseusza. Niestety nie znalazłem zdjęć odkrytych ruin.

Polecam film pokazujący dokładniejszą lokalizację pałacu oraz jego ruiny. Film wyszperał czytelnik Skan. Serdecznie dziękuję.

~ - autor: Wojciech Pastuszka w dniu 27.08.2010.

Komentarzy 8 to “Czy to pałac Odyseusza? (film)”

 1. A co to za miejscowosc na Itace, bo nie moglem znalesc tego w tekscie?

  Z tego co pamietam, to na Itace w ostatnich kilkudziesieciu latach, znajdowano juz ruiny, ktore od razu pretendowaly do miana palacu Odyseusza, m.in w Palikata i Ajtos. Poza tym krolestwo Odyseusza obejmowalo oprocz Itaki i kilka sasiednich wysp, Zakhyntos i Kefalonia dla przykladu jak i kawalek ladu stalego i z tego co wiem, wciaz po uwage brane sa lokalizaje palacu poza Itaka.

  • No coz.
   To odbywa sie na takiej zasadzie, jakby w piasku koryta Wisly odnaleziono szkielet kobiety sprzed ponad tysiaca lat i dumnie obwieszczono, ze jest to „Wanda, co nie chciala Niemca”
   Pozniej bysmy pod tym wpisem dyskutowali na temat stosunkow slowiansko-germanskich w pradziejach :)

  • Kathimerini napisało jedynie, że ci archeolodzy prowadzili badania w rejonie St. Athanasius

 2. Wg tego wpisu
  http://www.cyprus-forum.com/cyprus31270.html ,
  który przytacza i tłumaczy tego newsa:
  http://www.skai.gr/news/culture/article/150308/arhaiologoi-pisteyoyn-oti-anakalypsan-to-palati-toy-odyssea-/ ,
  miejsce w którym odkryto ruiny to wioska Exogi
  http://www.greeka.com/ionian/ithaca/ithaca-villages/ithaca-exogi.htm

  Zdjęcia z ruin można znaleźć w tych klipach:

  (mam nadzieję, że przez ten zalew linków comment nie pójdzie do spamu ;p)

 3. Kolejne odkrycia potwierdzają osądy niektórych naukowców, że dzieła Homera stanowią całkiem solidne źródło historyczne. Z pewnością są one bardziej godne poważnego potraktowania, niż astronomiczno-klimatyczno-religijne sugestie dotyczące dysku z Nebry.
  Pałac został odkopany. Udział wojowników z Itaki w wyprawie przeciw Troi wydaje się również bardzo prawdopodobny. Wojownikami zaś ktoś, z całą pewnością dowodził. Z pewnością nie był to właściciel pasterskiego szałasu, lecz posiadacz okazałego pałacu. Pozostaje odszukać inskrypcję, która potwierdzi, lub wykluczy, prawdziwość imienia tegoż realnie istniejącego wodza, czy jak kto woli króla.
  Jestem zdania, że brzmienie imienia władcy Itaki jest równie nieistotne jak to, jakie imię nosił pierwszy polski władca. To, że jedni nazywają go Mieszko, a inni Dago, jak i wątpliwości, czy był z pochodzenia Słowianinem, czy Wikingiem jest mało istotne. Istotne jest, że ktoś taki był i był głównym aktorem wydarzeń, które są dobrze naukowo dowiedzione. Zbudował swoje własne państwo, które pozostawił swoim spadkobiercom. Jego poddani, aż do czasu, kiedy zyskali świadomość narodową, nie byli podmiotem wydarzeń politycznych. Byli tylko jego własnością. Ulisses takiego szczęścia nie miał. Kres jego państewku położyli Dorowie. Za to przetrwali jego poddani i wnieśli swoje geny do puli genów współczesnych Greków. Przetrwał także poetycki przekaz o tamtych czasach. Może tylko nieco ubarwiony.

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

 
%d blogerów lubi to: