Pod Szczecinem znaleziono pozostałości chat sprzed 6 tysięcy lat

Pozostałości chat, obiekty o charakterze gospodarczym, naczynia oraz bogaty zestaw narzędzi krzemiennych sprzed 6 tys. lat odkryli w podszczecińskim Mierzynie archeolodzy z Uniwersytetu Szczecińskiego wraz z pracownikami tamtejszego Muzeum Narodowego. O znalezisku poinformowała rzeczniczka Uniwersytetu Marika Gołda.

Jak z kolei powiedziała dr Agnieszka Matuszewska z Zakładu Archeologii US, naukowcy odkryli obiekty o charakterze mieszkalnym. Były one użytkowane w młodszej epoce kamienia przez ludność, którą archeolodzy identyfikują z tzw. kulturami późno wstęgowymi oraz z kulturą pucharów lejkowatych.

Przedmioty, które wydobyto z obiektów archeologicznych to przede wszystkim naczynia bądź ich fragmenty oraz bardzo bogaty zestaw narzędzi krzemiennych.

Jednym z ciekawszych jest dłuto kamienne. Wstępne analizy wskazują, że wykonano je z kamienia sprowadzonego z regionu Sudetów.

„Dla każdego archeologa w Polsce zajmującego się okresem neolitu, Mierzyn jest miejscem szczególnym. Liczne stanowiska archeologiczne w Mierzynie są znane badaczom nie tylko polskim, ale też europejskim. Obszary te były zamieszkiwane co najmniej od środkowej epoki kamienia, tj. około 10 tysięcy lat temu. Jednak szczególnym powodzeniem ów mikroregion osadniczy cieszył się właśnie w młodszej epoce kamienia, czyli około 5 tys. – 2 tys. lat przed Chrystusem” – dodała Matuszewska.

Tekst pochodzi z serwisu Nauka w Polsce.

~ - autor: Wojciech Pastuszka w dniu 18.08.2010.

Komentarze 3 to “Pod Szczecinem znaleziono pozostałości chat sprzed 6 tysięcy lat”

  1. Ha. No proszę w życiu bym nie przypuszczała, że Mierzyn ma takie ciekawostki. Mimo, ze mieszkałam w Szczecinie wiele lat. Dzięki Archeowieści. :)

  2. Ciekawe, kiedy wreszcie pochwalą się swoimi rewelacyjnymi odkryciami archeolodzy prowadzący badania ratunkowe na terenie przyszłego zbiornika Świnna Poręba. Jedną z tych rewelacji znam. Znaleziono tam narzędzia kultury świderskiej, co jest rewelacją, gdyż nigdy dotąd nie znaleziono takich narzędzi na obszarach górskich. Pozostałe rewelacje dotyczą, jak podejrzewam, neolitu.
    Kopiący tam, otrzymali od szefostwa zakaz wypowiadania się na ten temat, zwłaszcza na życzenie żurnalistów.

  3. Tutaj często wypowiadali się tacy zapaleni Autochtoniści. Może któryś zabrałby głos na temat tych odkryć? Może spróbowałby udowodnić prasłowiańskość mieszkańców tych ziem w młodszej epoce kamienia (bo zaczyna być nudno)?

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s