Czego dowiedzieliśmy się dzięki wykopaliskom pod opolskim amfiteatrem

– Gród, czyli osadę otoczoną wałem drewniano-ziemnym, zbudowano na wyspie odrzańskiej w końcu X w., podobnie, jak inne grody piastowskie na Śląsku. W 983 roku, w trakcie trudnego dla Niemców momentu, jakim było powstanie Słowian na Połabiu, Mieszko wybudował grody wzdłuż linii Odry, na wyspach odrzańskich, od Głogowa poprzez Wrocław, Opole, najprawdopodobniej Koźle, po Racibórz – mówi o początkach Opola docent Sławomir Moździoch z Instytutu Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk we Wrocławiu.

W ocenie badacza jednym z najważniejszych efektów wykopalisk, które prowadzono ostatnio przy okazji remontu opolskiego amfiteatru, jest ustalenie, że Ostrówek, czyli ów piastowski gród dający początek Opolu, był dużo większy niż dotąd sądzono. Więcej o najstarszych dziejach Opola przeczytacie w rozmowie Nowej Trybuny Opolskiej z docentem Moździochem.

~ - autor: Wojciech Pastuszka w dniu 16.08.2010.

Komentarze 4 to “Czego dowiedzieliśmy się dzięki wykopaliskom pod opolskim amfiteatrem”

 1. Z tymi grodami na linii granicznej wyglada troche dwuznacznie – jak odgrodzenie uzgodnionej strefy wplywow wzamian za nieingerencje w walke z Polabianami.

  • Było to raczej blokowanie dogodnych przepraw przez Odrę, by utrudnić dostęp do Wielkopolski od zachodu i południa.

   • Spojrzenie mi sie skrzywilo przez pozniejsze analogie historyczne :)
    No i nowoscia byly dla mnie wyczytane dopiero na Archeowiesciach informacje o budowie panstwa Polan „ogniem i mieczem”, polaczone z likwidacja dotychczasowych grodow i budowa w ich miejsce wlasnych.
    Budowa linii „fortow obronnych” przy przeprawach nie wyklucza jakis wczesnieszych uzgodnien i podzialow. Naturalnie polaczenie tego „fortyfikowania” z zakonczeniem ekspansji na zachod moze byc przypadkowe, lub decyzja mogla byc jednostronna – „wiecej juz nie utrzymamy”.

    W kazdym razie zrobilem sie podejzliwy, bo i tamte czasy przestaly byc dla mnie bialo-czarne, a pojawilo sie duzo odcieni szarosci.

 2. To tylko Archeowieści są wyraźnie biało-czarne.

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s