Bielscy archeolodzy znaleźli pozostałości półziemianki z XII w.

Relikty mieszkalnej półziemianki znaleźli i zbadali badacze z bielskiego muzeum podczas prac na wzgórzu zamkowym w centrum Bielska-Białej. Archeolog Bogusław Chorąży powiedział, że obiekt pochodzi sprzed 1210 roku, czyli jest starszy niż Bielsko.

– To było domostwo zagłębione dość znacznie w gruncie, do 1,6 metra. Jest zachowane tylko częściowo. Znaczną część zniszczono układając tu różne instalacje, choćby kanalizacyjną. To, co odkryliśmy pozwala jednak zrekonstruować plan obiektu. Ciekawostką jest świetnie zachowana dolna partia ścian: belki stanowiące podstawę konstrukcji, jak i deski zwane dranicami, które były dobijane pionowo. Dzięki temu cała konstrukcja wydaje się czytelna – powiedział Chorąży.

Badacz dodał, że nie wiadomo jak wyglądała konstrukcja dachu, ale domyśla się, że był to dach dwuspadowy, krokwiowy, który zdecydowanie wystawał ponad grunt. Do budynku wejść można było po swoistej rampie o długości około 3 metrów.

– Wiemy z datacji jednej z belek, że ten obiekt powstał między rokiem 1165 a 1210, czyli znacznie wyprzedza powstanie miasta Bielska na przełomie XIII i XIV wieku – powiedział.

Obok odkryta została niewielka jama, która prawdopodobnie miała gospodarczy charakter.

Zdaniem Bogusława Chorążego osadnictwo w rejonie dzisiejszego centrum Bielska-Białej mogło mieć związek z funkcjami targowymi. – Tu był istotny węzeł komunikacyjny. Przebiegał tędy szlak handlowy łączący Europę północną z południową poprzez Bramę Morawską. Kupcy docierali nim do Czech i na Morawy, które stanowiły już istotne centra. Przez Kotlinę Żywiecką prowadził szlak w rejon Kotliny Węgierskiej, czyli do kolejnego centrum. To były bardzo ważne połączenia, które zaważyły na osadnictwie i później powstaniu sieci miast na tym terenie – mówił.

Archeolog dodał, że osadnicy mogli się trudnić także wytapianiem żelaza. – Znajdujemy ślady, prawdopodobnie pochodzące z czasów, gdy obiekt zasypano, czyli XIV wieku, że mogła być tu prowadzona produkcja żelaza w dymarkach. W tej okolicy znajdowały się spore złoża rudy darniowej, eksploatowane jeszcze w XIX wieku.

Zachowana konstrukcja półziemianki trafiła do muzeum, po konserwacji zostanie gruntownie przebadana.

Bielscy archeolodzy nadal będą odkrywać przeszłość miasta, korzystając z prac prowadzonych przez komunalną firmę wodociągową. Badana będzie droga na wzgórzu zamkowym, która w XVIII wieku była elementem Traktu Cesarskiego.

Tekst pochodzi z serwisu Nauka w Polsce.

~ - autor: Wojciech Pastuszka w dniu 13.08.2010.

Komentarze 2 to “Bielscy archeolodzy znaleźli pozostałości półziemianki z XII w.”

  1. Bardzo ekologiczna i ekonomiczna budowla – uczyć nam się od przodków!

  2. Witam!
    Przepraszam za całe zamieszanie z pańskim artykułem.Blog mój traktuję jako dobrą zabawę,w którym zamieszczam artykuły,wywiady,reportaże,cytaty i wiele innych.Do odnośników dopisuję źródło i staram się nikogo nie urazić tym co sprawia mi ogromną radość.Blog mój powstał z myślą o zaprezentowanie ludziom innego spojrzenia na otaczający nas świat.Pana artykuł zaciekawił mnie i zamieściłem go,ale po przemyśleniu postanowiłem usunąć aby nie powodować zamieszania.Powinno to być dla pana zaszczytem,że kogoś to interesuje i chce się tym podzielić z innymi ludźmi[popularyzować inną drogą]Chcę by forma mojego blogu była bardzo różnorodna by każdy znalazł coś ciekawego dla siebie.Głównym tematem pozostaje muzyka i wszystko z tym związane.
    Jeszcze raz pana przepraszam życzę wszystkiego naj w dalszym propagowaniu archeologii[bardzo interesujący blog]
    Pozdrawiam serdecznie.Co złego to nie ja:))

    ~Tomasz

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s