W Gdańsku odkryli osadę sprzed około 2500 lat

Pozostałości osady sprzed około 800-450 lat p.n.e. odkryto podczas prac przy budowie drogowego Węzła Karczemki w Gdańsku.

Archeolodzy ze Stowarzyszenia Promocji Zabytków Archeologicznych wraz z archeologami z Gdańskiej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad od początku czerwca wydobyli tysiące fragmentów naczyń ceramicznych, krzemienne narzędzia, kości zwierząt kilka przedmiotów metalowych i trzy paciorki z bursztynu. Odsłonili również liczne ziemianki, doły posłupowe, jamy zasobowe i śmietniskowe, a także dwa piecowiska. Jedno, tzw. mielerz, służyło do wypalania węgla drzewnego, a drugie do wędzenia.

Do końca maja 2012 roku dawną osadę pokryje asfalt.

Więcej w Polska Dziennik Bałtycki/naszemiasto.pl i trojmiasto.pl.

~ - autor: Wojciech Pastuszka w dniu 5.08.2010.

Komentarzy 6 to “W Gdańsku odkryli osadę sprzed około 2500 lat”

 1. Czy tamtejsza „zabudowa” ewoluowala od ziemianek do domow wybudowanych na slupach, czy tez oba rodzaje domostw funkcjonowaly obok siebie?

 2. Hm, o domach nic w tekście nie ma. Słupy miały chyba inne zastosowanie.

 3. Na trójmiasto.pl napisali, że:

  „Wciąż jednak dużą zagadką są pradawni mieszkańcy Kartuskiej, nie wiadomo bowiem do końca, jakie jest ich pochodzenie. – Sprawa nie jest jednoznaczna. Generalnie można powiedzieć, że ludy, zamieszkujący te tereny w epoce żelaza, a więc między ok. 800 do ok. 450 r. p.n.e., należały do kultury łużycko-pomorskiej. Niewykluczone, że tereny dzisiejszej budowy Węzła Karczemki i okolic zamieszkiwali Bastarnowie – ludy germańskie lub celtyckie, które przywędrowały do nas z Północy – wyjaśnia archeolog.”

  Archeologami wypowiadającymi się byli:
  Andrzej Gołębiewski, starszy inspektor ds. archeologii GDDKiA w Gdańsku.
  Piotr Michalski z GDDKiA.
  Panowie napiszcie jak dochodzicie do ustaleń pochodzenia etnicznego ludów na podstawie artefaktów. Może czegoś się dowiem?

  Zastanawiam się jak długo sami archeolodzy będą ośmieszali archeologię?
  Tyle razy już napisano, że na podstawie informacji archeologicznych nie można dokonywać takich ustaleń. „Niewykluczone..”, że wymyślił to dziennikarz, ale po co?
  Sądzę tak, bo nie chce mi się wierzyć, że ktoś po studiach archeologicznych wypowiada takie sądy?

 4. Też coś tak mi się zdaje, że to dopisek dziennikarza , który postanowił wtrącić swoje przysłowiowe „3 grosze”. Pewnie sprawdził w Wikipedii, kto zamieszkiwał tamte tereny w tamtych czasach na przestrzeni kilku stuleci;)

  • Ale powstaje pytanie: kto to napisał w Wiki? Dziennikarze?

   • Wikipedyści, najpewniej ani dziennikarze, ani archeolodzy. Taka uroda Wikipedii, hasła tworzą pasjonaci, ale niekoniecznie specjaliści z danej dziedziny.

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

 
%d blogerów lubi to: