Największy szczur świata

Chyba mało kto chciałby go spotkać żywego. Szczur, który jeszcze około 1-2 tysiące lat temu żył na indonezyjskiej wyspie Timor, ważył blisko 6 kg. Powszechnie spotykany w Europie szczur śniady (Rattus rattus) ma marne 150 g.

Częściowo zachowana czaszka jednego z gigantycznych szczurów z Timoru (u dołu) i czaszka szczura śniadego. Największy szczur, jaki żył na Timorze, był o 25 proc. większy niż ten, którego czaszkę widzicie. Fot. Ken Aplin, CSIRO

Szczątki szczura-giganta odkryto podczas wykopalisk w jednej z timorskich jaskiń. Łącznie badacze odkryli w niej kości 12 najpewniej wymarłych gatunków gryzoni, z których 11 było dotąd nieznanych nauce. Osobniki z aż 8 gatunków ważyły co najmniej kilogram.

– Ludzie żyli na wyspie Timor od 40 tys. lat i polowali na wielkie szczury, ale do ich wymarcia doszło stosunkowo niedawno – mówi dr Ken Aplin z CSIRO (australijska agencja naukowa). Jego zdaniem najpewniej doprowadziło do tego rozpowszechnienie karczowania i rolnictwa, co umożliwiły metalowe narzędzia. – To oznacza, że samo przybycie ludzi na wyspę nie musi jeszcze oznaczać wymierania – mówi Aplin.

Każda wyspa wschodniej Indonezji, a jest ich niemało, ma swoją niepowtarzalną kolekcję szczurów. Dr Aplin znalazł niedawno szczątki sześciu nieznanych dotąd gatunków szczurów na wyspie Flores.

Zęby giganta z Timoru i czaszka szczura śniadego. Fot. Ken Aplin, CSIRO

– Wschodnia Indonezja to centrum ewolucji gryzoni – mówi dr Aplin, który chciałby zwrócić uwagę świata na zagadnienia związane z ochroną tego regionu. – Gryzonie odpowiadają za 40 proc. różnorodności wśród ssaków na całym świecie. Są bardzo ważne dla utrzymania żyzności gleby i rozprowadzania nasion. Utrzymanie różnorodności wśród szczurów jest tak samo ważne, jak ochrona wielorybów czy ptaków.

Największe wciąż żyjące szczury można spotkać w lasach deszczowych Filipin i Papui Nowej Gwinei. Ważą około 2 kg.

Wyniki badań ukazały się w „Bulletin of the American Museum of Natural History”. Skorzystałem z komunikatu prasowego CSIRO.

Szczurowi z Timoru, choć osiągnął niebagatelne rozmiary, bardzo dużo brakuje do największych gryzoni świata. Wśród żyjących obecnie zwierząt prym wiodą znacznie od szczurów sympatyczniejsze kapibary, które osiągają nawet 60 kg masy. Jednak wiemy, że kilka milionów lat temu w Ameryce Południowej żyły spokrewnione z kapibarami gryzonie ważące nawet kilkaset kilogramów.

~ - autor: Wojciech Pastuszka w dniu 27.07.2010.

Komentarzy 17 to “Największy szczur świata”

 1. Niezła waga …!
  Zjadłby moje dzisiejsze koty na przekąskę…

  A ten z Filipin też niczego sobie…
  Chyba nie pojadę tam na wczasy.
  Trochę boję się szczurów.

 2. No coz. szczury najbardziej przypominaja prassaki, z obecnie zyjacych ssakow i jak widac, caly czas maja potezny potencjal radiacyjny.

  • >>szczury najbardziej przypominaja prassaki

   akurat. Skąd ten pomysł? Gryzonie są akurat przykładem ssaków daleko odbiegających od „pierwowzorów”, zwłaszcza jeśli chodzi o uzębienie.

   rozumiem – ryjówki. Ale szczury?

   • A tak jakos mi sie skojarzylo

    http://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Plik:Oligokyphus_BW.jpg&filetimestamp=20070309061741

    Jako kryterium podobienstwa przyjalem przede wszystkim brak specjalizacji.

    • wszystkożerność szczurów jest chyba kwestią wtórną. Gryzonie cechują się BARDZO WYSPECJALIZOWANĄ CZASZKĄ I ZĘBAMI. Brakuje w nich większości zębów, które uległy redukcji. W szczęce i żuchwie szczura zostało tylko po jednej parze siekaczy, po kłach i przedtrzonowcach nie zostało ani śladu (jest tam przerwa, czyli diastema), no i zostały po trzy pary trzonowców, ale bardzo odległych od „prymitywnego” wzorca. Plus potężne łuki jarzmowe, w końcu trzeba przyczepów naprawdę silnych mięśni, żeby z tych zębów zrobić użytek. O wiele prymitywniejsze uzębienie ma człowiek

     czaszkę i zęby bardzo bliską wyjściowym ssaczym pierwowzorom ma na przykład jeż, choć ogólny wygląd zewnętrzny całego zwierzaka znamionuje specyficzne adaptacje. Bo już czaszki ryjówek wykazują daleko idącą specjalizację – całkowitą redukcję łuku jarzmowego

     • Eeeee…..
      Hmmmm…….
      No..ale paskudne takie sa ;)

      A tak powazniej, naturalnie niebede z toba polemizowal w kwestii wyzszego rozwoju szczurow niz dawne ssaki.
      Natomiast sadze, ze jednak moga stanowic swietny material wyjsciowy do zasiedlania roznych srodowisk, nawet jesli obecna wszystkozernosc jest cecha wtorna.
      Zwlaszcza ich obecnosc praktycznie we wszystkich srodowiskach daje gotowy do rozwoju material w przypadku kolejnego duzego meteorytu, czy innego kataklizmu powodujacego wielkie wymieranie.

      • >>wszystkozernosc jest cecha wtorna

       no właśnie, uzębienie gryzoni to ekstremalna adaptacja do roślinożerności. Zęby niewyspecjalizowanego wszystkożercy to ma świnia albo człowiek

    • Oligokyphys nie jest ani prymitywny, ani nie jest pierwowzorem. Wykazuje właśnie daleko idącą specjalizację do roślinożerności, przejawiającą się w przekształceniu czaszki i zębów do czegoś w rodzaju szczura właśnie (przykład ewolucji zbieżnej, czyli konwergencji – niby gryzoń setki milionów lat przed powstaniem gryzoni). Bardzo odbiega od innych, współczesnych mu Synapsida

 3. A normalnego potencjału nie mają ??? :-)
  Kryśka

 4. >>Chyba mało kto chciałby go spotkać żywego

  czemu? Ja bym chciał zobaczyć…

  czy bałbyś się spotkać w dżunglii kapibarę?

 5. […] i masowej mogile z czasów szwedzkiego potopu raz jeszcze 17. Leki ze starożytnego wraku 18. Największy szczur świata 19. Polskie skarby. Te prawdziwe i te wymarzone 20. Neolityczny posążek i najstarsze żyto w […]

 6. […] wyspy Mindoro oraz wymarłe już karłowate słonie z kilku wysp śródziemnomorskich i sześciokilogramowe megaszczury z Timoru. Możliwe, że ofiarą reguły wyspy jest też mały Homo floresiensis, ale naukowcy nie są co do […]

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

 
%d blogerów lubi to: