Znaleziono ważne ogniwo w ewolucji małp

W Arabii Saudyjskiej odkryto częściowo zachowaną czaszkę zwierzęcia nazwanego Saadanius hijazensis. Miało ono pokaźne zęby i płaską twarz. Ważyło 15-20 kg, a wielkością zbliżone było do gibbona.

Zdaniem naukowców pracujących pod kierunkiem Iyada Zalmouta z University of Michigan, zwierzę jest przodkiem małp człekokształtnych i nieczłekokształtnych Starego Świata.

Wiek czaszki określono na 28-29 mln lat. Jest to niezgodne z badaniami genetycznymi, które przeprowadzono w 2004 r. na obecnie żyjących małpach. Wówczas rozdzielenie się obu grup małp ustalono na 34,5-29,2 mln lat temu. Jak podkreślają naukowcy, z punktu widzenia paleontologii nowe datowanie nie jest czymś zaskakującym.

Analiza budowy czaszki wskazuje, że Saadanius żył niedługo przed ostatecznym ukształtowaniem się linii hominoidów – naczelnych, w której skład wchodzą małpy człekokształtne Starego Świata i ludzie.

Tekst pochodzi z serwisu Nauka w Polsce. Odkryty fragment czaszki można pooglądać na filmie od około 3:00 do 4:00.

~ - autor: Wojciech Pastuszka w dniu 24.07.2010.

Komentarze 4 to “Znaleziono ważne ogniwo w ewolucji małp”

 1. Patrzac na te datowania, to rozbieznosc pomiedzy wiekiem czaszki a datowaniem genrtycznym rozdzielenia linii rozwojowych wynosi 200 tys lat – jesli popatrzec na wartosci brzegowe a nie srednie.

  Tak wiec specjalnej niezgodnozci tu nie widac.

  • To samo pomyślałem, ale postanowiłem nie ingerować w tekst NwP. Warto też zwrócić uwagę na fakt, że datowania genetyczne w żadnym razie nie należą do dokładnych.

 2. Czytając tytuł wpisu, miałem nadzieję, że chodzi o coś pomiędzy ostatnim współnym przodkiem człowieka i szympansa, a samym szympansem… Z tego co wiem, jeśli chodzi o linię ewolucyjną wielkich małp, względnie dobrze poświadczona w skamieniałościach jest tylko ewolucja „gałęzi” cżłowieka i „gałęzi” orangutana?

  • >>Czytając tytuł wpisu, miałem nadzieję, że chodzi o coś pomiędzy ostatnim współnym przodkiem człowieka i szympansa, a samym szympansem…

   a tymczasem jest to coś o wiele ważniejszego – wspólny przodek człowieka, szympansa, orangutana, goryla, gibbonów, koczkodanów, pawianów, langurów, magotów, makaków, gerez, mandryli i dryli i czego tam jeszcze… jeśli dosłownie rozumieć stwierdzenie „zwierzę jest przodkiem małp człekokształtnych i nieczłekokształtnych Starego Świata”

   >>tego co wiem, jeśli chodzi o linię ewolucyjną wielkich małp, względnie dobrze poświadczona w skamieniałościach jest tylko ewolucja „gałęzi” cżłowieka i „gałęzi” orangutana?

   tak właśnie jest…

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

 
%d blogerów lubi to: