Odkrycia z samolotu – wyniki akcji Małopolska 2010

Ponad 2000 zdjęć, 3 godziny ujęć filmowych i stos nowych odkryć – takie są efekty zapowiadanej w Archeowieściach czerwcowej akcji prospekcji lotniczej w Małopolsce.

Wyraźnie widoczny kurhan (a dokładniej jego ślad) położony wśród innych obiektów archeologicznych

Materiały te są dziełem zespołu w składzie: Piotr Wroniecki (archeolog, kierownik akcji), Miron Bogacki (archeolog, fotograf), Krzysztof Wieczorek (pilot, archeolog) i Stanisław Maksymowicz (operator kamery). Logistycznie akcję wspierali Piotr Włodarczak z Pracowni Archeologicznej w Igołomii IAIE PAN i Piotr Mrugała, dyrektor Muzeum Historyczno-Archeologicznego w Ostrowcu Świetokrzyskim.

Zagadkowe prostokątne obiekty

Celem uczestników akcji jest nie tylko dokonanie nowych odkryć, ale również przekonanie innych badaczy, że zdjęcia lotnicze są dla archeologów szalenie przydatnym narzędziem badawczym. Z tego powodu zdecydowali się również nakręcić film o archeologii lotniczej. – Chcemy pokazać, że prospekcja lotnicza jest dobrym sposobem na wykrywanie stanowisk archeologicznych. Takiego filmu w Polsce jeszcze nie ma, a świadomość archeologów dotyczącą prospekcji lotniczej i ogromnego jej potencjału uważamy za naganną. Pragniemy rozbudzić w nich chęć i zainteresowanie metodą, która nie tylko zmienia pogląd na poszczególne stanowiska, ale także ogólny pogląd na archeologię – tłumaczy organizator akcji Piotr Wroniecki.

Jak podkreśla, archeologia lotnicza jest w Polsce cały czas traktowana w najlepszym razie jako drugoplanowa metoda badawcza. Tymczasem pozwala ona wykrywać spektakularne obiekty, których zidentyfikowanie „naziemnymi” metodami jest niezwykle trudne

Porośnięte drzewami pozostałości po kopalniach rudy żelaza

Flm jest konieczny, bo wiele osób po pierwszych eksperymentach zraża się do archeologii lotniczej. Wszystko dlatego, że obiekty archeologiczne nie zawsze są z góry dobrze widoczne. – Nie wystarczy wsiąść do samolotu i robić zdjęcia. Potrzebny jest odpowiedni samolot, dobry nawigator, sprzyjająca pora roku i dnia – mówi Wroniecki. Bardzo duże korzyści daje poddanie zdjęć odpowiedniej obróbce graficznej. Często zdarza się, że ujawnia ona niewidoczne na pierwszy rzut oka ślady dawnych wałów, rowów, czy jam. To wszystko będzie pokazywał film.

Pozostałość po kopalni rudy żelaza widoczne jako białe kręgi (wyróżniki glebowe)

Łącznie podczas czerwcowej akcji badacze spędzili w powietrzu kilkanaście godzin. Dwa loty miały na celu zrobienie zdjęć znanych już stanowisk m.in. pod Ostrowcem Świętokrzyskim i w rejonie Pińczowa i Miechowa. Trzeci lot był swoistym polowaniem. Samolot leciał przed siebie i gdy obecne w nim osoby zauważały jakiś obiekt, to pilot zmieniał kurs, by można było zrobić zdjęcia.

Kolejne kurhany

Efekty są imponujące. Badacze odkryli m.in. dziesiątki różnych obiektów na planie koła czy prostokąta. – Czasami udało nam się zlokalizować dużą część układu przestrzennego stanowisk, np w Marchocicach gdzie widać kilka linii fortyfikacyjnych a także ponad 100 obiektów archeologicznych – opowiada Piotr Wroniecki. Inne znaleziska to m.in. dobrze widoczny folwark nowożytny, fosy pod Stradowem, a także pozostałości działań wojennych w postaci całych systemów okopów oraz stanowisk artyleryjskich.

Grodzisko w Marchocicach. Widoczne ślady mogą być pozostałościami umocnień osłaniających je od wschodu.

Jak mówi Piotr Wroniecki, zgromadzony materiał jest ogromny, ale uczestnicy akcji będą go sukcesywnie obrabiać. Powstanie też strona internetowa, gdzie zdjęcia będą opatrzone komentarzem specjalistów różnych dyscyplin. Strona ma być interaktywna i każdy będzie mógł komentować zdjęcia, a także zaznaczać na zdjęciach swoje interpretacje. Uczestnicy akcji będą również kontynuować prace nad filmem.

Stanowisko osadnicze z widocznymi obiektami archeologicznymi (m.in. te ciemne kropki)

Więcej zdjęć na stronie Wodolot.

~ - autor: Wojciech Pastuszka w dniu 22.07.2010.

Komentarzy 9 to “Odkrycia z samolotu – wyniki akcji Małopolska 2010”

 1. Jest możliwość uzyskania informacji, czy np. została opstrykana moja działka lub jej okolice?

 2. Jejuńciu, i teraz trzeba to wszystko przebadać! Chyba będzie należało włączyć jakieś metody szybsze niż rycie wykopów.

 3. […] to było z tym Grunwaldem 13. Szubienice – zapomniane pamiątki feudalnej sprawiedliwości 14. Odkrycia z samolotu – wyniki akcji Małopolska 2010 15. Most Jagiełły 16. O zamku w Gołańczy i masowej mogile z czasów szwedzkiego potopu raz […]

 4. http://www.mapa.szukacz.pl miejscowość Klonów woj.małopolskie obok Marchocic wklejcie te współrzędne 50,340893 20,184063 zawsze zastanawiałem się czy to nie pozostałości jakiegoś grodziska? lepsze zdjęcia są na Google Earth tzn. większy stopień powiększenia. Wogóle można dostrzec ciekawe miejsca na tamtych zdjęciach np. około 1km. w kierunku pn.-zach.od tych współrzędnych zygzakowate pozostałości (okopy?)

  • Poszukaj Marchocic tutaj:
   http://wodolot.wordpress.com/2010/09/13/prospekcja-z-fotela/
   Bez wątpienia jest to obiekt archeologiczny.

   • To miejsce które podałem znajduje się o jakiś kilometr na północ od tego grodziska z linku który podałeś, natomiast fotka z artykułu powyżej(Grodzisko w Marchocicach. Widoczne ślady mogą być pozostałościami umocnień osłaniających je od wschodu.) nijak mi nie pasuje do tamtego terenu.

    • Chodzi o ten drugi cypel, w miejscowości Klonów? Z góry wygląda grodziskowato. Tam gdzieś znajduje się ten rezerwat o nazwie „Wały”? Bo nazwa też wymowna…

     • Dokładnie o ten, z góry może tak wyglądać ale pod kątem(o ile Google Earth wiernie odzwierciedla rzeźbę terenu)już nie bardzo,jest tam jedno zdjęcie zrobione od zachodu od strony jak się wydaje jakiś kamieniołomów? zatytułowane Rezerwat Dąbie.Na tym cyplu również na podstawie wyznaczników wegetacyjnych można dostrzec w kierunku wschodnim jakieś pozostałości.

      • Należałoby sprawdzić w AZP, czy obiekt jest zidentyfikowany, a jeśli nie sprawdzić rzecz w terenie, czy na powierzchni można znaleźć jakiś materiał. Ktoś z Małopolski musiałby się zainteresować…

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

 
%d blogerów lubi to: